Hyundai Kona Electric İlk Sürücü İncelemesi

  • 07 Kasım 2018
Hyundai Kona Electric İlk Sürücü İncelemesi

Kompakt crossover iyi bir güçle, çok sayıda güvenlik teknolojisiyle donatılmış.

Geçen haftaki Birleşmiş Milletler iklim çalışmasının sonuçları, Dünya’nın iklim durumunun önceden düşünüldüğünden çok daha korkunç olduğunu ortaya koyuyor. Karbon emisyonlarını atmosfere pompalamaktan kaçınılmaz bir şey yapmadıkça, 2030’a kadar geri dönüşü olmayan bir hasar yapacağız. O zaman neredeyse kehanet gibi görünüyor, o zaman Hyundai’nin iki araç – hidrojenle çalışan Nexo FCV ve tüm elektrikli varyantı Yakın zamanda başlatılan Kona crossover.

İkisinin daha zorlayıcı olduğu Hyundai Kona Electric’dir. Nissan Leaf , Chevy Bolt ve Tesla Model 3 gibi diğer tamamen aküyle çalışan makineleri birleştiriyor. Ancak, Kore’li otomobil üreticisi rekabeti bir formuna getirerek tek seferde gerçekte, crossover moniker tamamen doğru değil. İçten yanmalı motorlu muadili gibi, Kona EV de normal araba yüksekliğinin üzerinde durmuyor. Kompakt bir crossover olarak adlandırmak yerine, sağlam görünümlü bir gövde kaplaması ile bir hatchback etiketlemek daha uygun olurdu. Bununla birlikte Kona Electrikli, teknoloji dolu . Kona EV’in bir sonraki en yakın rakibi, elektriksel elektriksel Soul’dur ve eğer bilmiyorsanız, Kia’nın bağlı şirketi Hyundai’den başkası değil. EV , 19.2 kübik feet ile kargo alanı için rakip oldu. Sadece Yaprak 23.6 metre küpün üstünde, ancak Kona’nın ayak izi Nissan’dan neredeyse daha kısa.

Görsel olarak, Kona Electric, benzinli kardeşi tarafından ızgarasız bir yüzle ayrılıyor; sol taraftaki bir panelin altında gizli olarak gizlenen şarj portu bulunan bir LCD okuma ızgarası modeliyle değiştirilmiş. Yeni bir ışık çubuğu, üst sürüş ışıklarını alt ön, yan ve arka eteklerde tekrarlanan bir dijital dalga paternine bağlayarak pruvaya uzanır.

İçeride, daha fazla fark, sadece bir geçidin direksiyonunda değil, geleceğe giden bir mekanda oturduğunuzu da hatırlatıyor. Bir dizi PRND düğmesi ve bir elektronik park freni talimatlarınızı bekler. Kona klasiğinin denenmiş ve gerçek vites kolu ve el freni üzerinde ne gerekli ne de bir gelişme varmış gibi görünüyordu, ama onlar vardı. Ee-freni belki de çift katlı merkez konsoluna izin veriyor olsa da, USB veya Qi wireless üzerinden olsun, daha düşük seviye aygıt şarjı anlamına geliyordu.

Kona Electric Limited test cihazımızda kabin genellikle hoş bir yer olduğunu kanıtladı. 7 inçlik dokunmatik ekran, radyo ve navigasyon gibi yardımcı fonksiyonlar için sezgisel ve kullanıcı dostuydu. Kona Electric’e özel, geleneksel enstrüman göstergelerinin yerini alan bir LCD ekran, ancak analog iğnelerin gecikmeden temizlenmesi iyi olur gibi. Sınırsız döşeme seviyesinde, 8 inçlik ekran, havalandırmalı ön koltuklar ve ısıtmalı direksiyon simidi, Kona’da mevcut olmayan ilave lüks seçenekleri sunuyor.

Benzinden elektrik enerjisine dönüşümle Kona, yer kaplamasının ve bununla bağlantılı koruma desteğini kapsayan batarya paketinde kaybedilen bir kabinle daha da sıkılaşıyor. Ön bacak boşluğu aynı şekilde 41.5 cm’de kalıyor, ancak arka 34.6 cm’den 33.4 cm’e kadar açılmış. Standart bir Kona Ultimate’dan yaklaşık 600 kilo daha ağır.

Şöyle ki, fosil yakıtlardan arındırılmış sürücülere benzemek için, bir EV benzer benzinli imbibing arabalarıyla karşılaştırıldığında çok fazla taviz veremez. Kona Electric burada parlıyor. D düğmesini tıklayın ve araç hoş, yüksek teknoloji ürünü bir motor ile hareket ediyor. Öncelikle sessiz bir makinenin sinsi sinsi üzerinde olduğu yayaları uyarmak için düşük hızda var, ama aynı zamanda bir Lucasfilm ses mühendisinin bir tür fütüristik hoverkraft için çağrıştırmasını bekleyeceğiniz trumun tipi de olabilir.

Spor modunda, üç sürüş ayarından biri olan hareket pedalını ezin ve gerçekten ciddi geçişler yapabilirsiniz. Bu sadece, kalkıştan değil, 201 beygir gücündeki motorun, 290 kiloluk ayaklı motorun bir miktar hasar vermesini sağlıyor. Spor modu gaz tepkisi hassasiyetini anlık olarak başlatır, bu nedenle sollama, birleştirme veya kaçış manevraları yapmanız gerektiğinde, motivasyon kuvvetleri anında devreye giriyor.

Kona’nın 215/55 R17 lastikleri, silindiğinde kütlesinin dik tutulmasına yardımcı olur. Koltukları, kuvvetli bir şekilde desteklenir, neredeyse rahatsız edici bir dereceye kadar, vücudunuzdaki spor araba benzeri hissine katkıda bulunur, ancak uzun yolculuklardan sonra tutuşları yorucu olabilir. Bununla birlikte, en önemlisi, doğal olarak direksiyon girişlerine tepki verir ve yol yüzeylerini sürücüye mantıksal olarak iletir. Mazda CX-3 gibi bir sporcu değil, Kona’nın süspansiyon geometrisi, Soul EV’in ışık yılı öncesinden kuzeninin .

Hareket halinde olmadığında, Kona Electric’in 64 kWh bataryası DC hızlı şarj ile yeniden canlandırılabilir, 100kW Seviye III sisteminde 54 dakika veya 50kW’lık bir damlamada 75 dakika sürebilir. Hızlı şarj, Kona’da standart olarak gelirken, Chevy Bolt ve Nissan Leaf gibi araçlarda ekstra maliyet seçeneği. Ev AC şarjı tam bir kapalı için 9 saat ve 35 dakika gerektirir. Şarj durumu, Hyundai’nin Blue Link uygulamasında izlenebiliyor ve bu da sahiplerinin şarj sürelerini yoğun olmayan saatlerden faydalanabilmelerini sağlıyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ