Eyüp Ateş yazdı: Rimac M30

  • 15 Nisan 2015
  • 2.382 kez görüntülendi.
Eyüp Ateş yazdı: Rimac M30

Hırvatistan’dan Elektrikli Araç,

Sizlere Türkiye’de pek duymadığımız elektrikli spor bir otomobilden bahsedeceğim. Hırvatistan’da şu an bu projenin çalışmaları yaklaşık kırk kişilik bir ekip ile devam ediyor. 2009 yılında Mate Rimac adında bir genç kendi otomotiv şirketini kurdu, kuruluş hikayesi bana örnek oldu.
unnamed (5)
Mate Rimac lisede final sınavı için geliştirmiş olduğu güçlendirilmiş bir eldiven projesi ile okulunda ismini duyurdu. Bu projesi ile mucitlik yarışmalarına katıldı ve derece aldı. Bu dereceden sonra devleti tarafından Tokyo’ya gönderildi. Tokyo’da otomobillerde ölü açıyı çözmek için ayna yaptı, bu başarısı ile otomotiv sektöründe ismini duyuran Rimac projesinin patentini bir firmaya sattı. Rimac kazandığı parayla BMW M30 model araç aldı ve bu araç tamir edilmesi gereken bir araçtır.
unnamed (3)
Rimac M30 ‘u yenilemek için arkadaşlarıyla birlikte yola çıkar.
Yeniledikten sonra katılmış olduğu bir pist yarışında M30 model aracı motoru yanar ve yarışa devam edemez. Hurda haline gelen motor Mate Rimac’ın becerisi ile elektrikli hale getirilir. Araç yarışlara tekrar katıldığında derece alacak duruma gelir ve bazı kulüplerin ilgisini üstüne çeker.
unnamed (2)
Mate Rimac 2009 yılında kendi soyadını verdiği elektrikli ve spor bir otomobil projesine başlar. 2011 yılında ilk prototip ortaya çıktığında Frankfurt Fuarı’na katılır.
Mate Rimac ve ekibinin üretmiş olduğu on bir elektrikli otomobil birim fiyatı 980.000 ABD Doları şeklinde satışa sunulmuştur. 1650 kg ağırlığı bulunan bu araçlar, 0-100 km arası hızla 2.8 saniyede yol alabiliyor. Maksimum menzili 600 km olan araçların tamamı karbonfiber ve el üretimidir.
unnamed
2011 yılında Türkiye’de “Biz Türk Malı Yerli Otomobili Tartışırken 23 Yaşındaki Mate Rimac üretti.” şeklinde haberler çıkmıştı. Vizyonu ve yeteneği ile bana örnek olan ve dünya çapında duyulan bu insana sosyal medya üzerinden çok rahatlıkla ulaşabilme imkanına sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Bir sonraki yazımda yerli elektrikli otomobil ile ilgili bilgiler vermek istememin dışında bizden de Mate Rimac gibiler ne zaman çıkar sorusunda cevap bulmaya çalışacağım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
2021 Mitsubishi Eclipse Cross bir stil yenilemesi aldı ve biraz tartışmalı arka tarafı değiştirdi. Aynı zamanda bilgi-eğlence sistemine...
Suzuki’nin Hibrit Atağı Swift’le Başladı! Türkiye’nin En Donanımlı Hibrit Otomobili Swift Hibrit, %20’yi Aşan Yakıt...
Dünya çapında yalnızca 150 tane satılacak Kısa süre önce New York moda şirketi Kith, Ronnie Fieg’in...
3 versiyonla yenilendi, Türkiye fiyatı belli değil daha. Panda, bir dizi küçük tasarım güncellemesinin bir...
Euro fiyatlarını siz hesaplayın ama Türkiye’de sene başında ÖTV ile 250 bin liranın üzerinde satılmaya...
2020 Formula 1 sezonunun 12. yarışı Portekiz Grand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton,...
2020 Formula 1 sezonunun 11. yarışı EifelGrand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton, Michael...
Premium otomobil üreticisi Lexus; lüks, teknolojik ve sıra dışı tasarıma sahip otomobilleriyle öne çıkarken aynı...
B segmentinin iddialı oyuncularından Hyundai i20, merakla beklenen N versiyonuna kavuşuyor. i20 WRC ralli otomobilinden...
Intercity İstanbul Park’ta 13-14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Formula 1TM DHL Turkish Grand Prix 2020 etkinliği...