İhracatçılar Avrupa otobanlarına yılda60 milyon Euro ödüyor

  • 04 Temmuz 2015
  • 1.121 kez görüntülendi.
İhracatçılar Avrupa otobanlarına yılda60 milyon Euro ödüyor

500 milyar $ ihracat hedefi keskin viraj alıyor

500 milyar dolarlık hedef için var gücü ile çalışan Türk ihracatçısı, en önemli yokuşu Avrupa yollarında alıyor. Toplam ihracatın yüzde 35’ini karayolutaşımacılığı ile gerçekleştiren ihracatçılarımız, Avrupa otoyollarına yılda yaklaşık 60 milyon Euro ödeme yapıyor. Kilometre başına yapılan hesaplamada Avrupa ülkeleri arasında en ucuz otoyol hizmetini Türkiye’den alan ihracatçılarımız, en pahalı hizmeti ise İsviçre’den alıyor. Almanya ise Türkiye otoyollarına göre yüzde 85 daha pahalı hizmet sunuyor.

1 Temmuz 2015 / İstanbul – 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine kilitlenen Türk ihracatçısı, önemli bir maliyet kalemi olan nakliye için otoban geçişlerinde Avrupa’nın uluslararası otoyollarına yılda yaklaşık 60 milyon Euro para ödüyor. DKV Euro Servicetarafından 5 Akslı Euro 5 tipi TIR ile hizmet veren bir nakliye aracı için Avrupa’daki ana güzergahlarbaz alınarak yapılan çalışmaya göreTürkiye, kilometre başına 0.0225 Euro ile Avrupa ülkelerinde en ucuz otoyol hizmeti veren ülke konumunda. 2014 rakamlarına göre toplam ihracatının yüzde 35’ini karayolu taşımacılığı ile gerçekleştiren Türk ihracatçısı, en büyük pazar olan Almanya’da otoyollarında, kendi ülkesine göre yüzde 85 daha pahalı hizmet alıyor.

En pahalı otoyol İsviçre’nin

Çalışmaya göre; Avrupa otoyollarında en pahalı hizmeti kilometre başına 1.96 Euro rakam ile İsviçre verirken, bu ülkeyi 0.357 Euroile Avusturya, 0.2063Euro ile Çek Cumhuriyeti, 0.19 Euro ile İspanya, 0.18 Euro ile İtalya ve 0.14 Euroile Slovakya takip ediyor. Çalışmada ayrıca Büyük Britanya’nın yıllık 1.250 Paund olarak belirlediği otoyol ücretlerinde Hollanda, Lüksemburg, Danimarka, İsveç ve Romanyada 1.250 Euro otoyol bedeli uyguluyor.

İhracatımızın yüzde 35’i karayolu ile yapılıyor

DKV müşterilerinin Avrupa’da ülkelere göre değişiklik gösteren ücretli paralı otoyol, tünel ve köprü ödemelerini tek bir kart ile yapabildiklerine dikkat çeken DKV Euro Service Türkiye Satış Müdürü Deniz ÇokcoşSezer, “Toplam Türkiye ihracatının yüzde 35’nin ve ithalatımızın yüzde 15.4’ünün karayolu taşımacılığı ile gerçekleştirildiği düşünülürse, uluslararası yollarda otoban ücretlerinin önemli bir maliyet unsuru olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Sadece Avrupa yollarında yılda 60 milyon Euro ödüyoruz” dedi.

Avrupa ekonomisi otoyolda hız kazanıyor

Uluslararası yük trafiğinin her geçen gün artmasıyla, ulaştırma hizmetlerinin maliyetinin de giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çeken Deniz ÇokcoşSezer, “Uluslararası ticaret nedeniyle binlerce tır ve kamyon otoyolları kullanarak Avrupa’ya giriş yapıyor. Paralı yol sistemi, yol yapımı, bakım ve onarımı için ihtiyaç duyulan finansmanı sağlıyor. 2008 sonlarından ekonomik kriz içerisine giren Avrupa ülkeleri, krizden çıkış yollarından bir tanesini otoyol ücretlerinde görüyor. Avrupa ekonomisi, gerek otoyollardan alınan ücretler, gerekse sağladığı istihdam açısından, giderek karayolu ulaşımına daha bağımlı hale geldi” diye konuştu. Avrupa ülkelerinde her geçen gün değişebilen otoban uygulamalarına da değinen Deniz ÇokcoşSezer, 2016 yılında Belçika’nın da elektronik otoyol sistemi Vinyete geçeceğinin bilgisini paylaştı.

42 ülkedeki 54 bin 700 kabul noktasındaotoyol ve akaryakıt kartlarıyla hizmet verdiklerini belirten Deniz ÇokcoşSezer, “Türkiye’de 6 yıldır hizmet veriyoruz. Şu ana kadar Türkiye’de daha çok filo sahipleriyle, ihracat firmalarıyla ve lojistik firmalarıyla çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki yıllarda filo kiralayan şirketleri de portföyümüze katmak istiyoruz” dedi.

AVRUPA OTOYOL ÜCRETLERİ

Ülke Otoyol Ücreti Geçerlilik
Türkiye 0.0225 EUR KM başına
Slovakya 0.14 EUR KM başına
Almanya 0.1519 EUR KM başına
İtalya 0.18 EUR KM başına
İspanya 0.19 EUR KM başına
Çek Cum. 0.2063EUR KM başına
Fransa 0.25 EUR/km KM başına
Avusturya 0.357 EUR KM başına
İsviçre 1.96 EUR KM başına
Büyük Britanya £830 Yıllık
Belçika 1250 EUR Yıllık
Hollanda 1250 EUR Yıllık
Lüksemburg 1250 EUR Yıllık
Danimarka 1250 EUR Yıllık
İsveç 1250 EUR Yıllık
Romanya 1250 EUR Yıllık

KAYNAK: Karayolları Genel Müdürlüğü / DKV Euro Service

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
“DURMAK NEDEN” mottosu ile basının karşısına çıkan yeni TOYOTA Yaris, piyasaya 209.100 lira ile 336.300...
Hyundai, performanslı N model serisine Yeni Elantra ile devam ediyor. Üstün bir sürüşe sahip olan...
Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, 19 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen dijital lansman ile tüm dünyaya tanıtıldı. ‘Lüks’...
İlk bakışta Porsche’ye benzese de, 228 beygir gücüyle ortaya çıktı Kağıt üzerinde, 2022 BRZ selefinin...
211.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Daha dinamik dış tasarım, iç mekânda üst segmentlere yaklaşan...
Yarış dünyasına yeni nesil süper spor otomobili MC20 ile dönmeye hazırlanan Maserati, geleceğini köklerindeki yarışçı...
Suzuki Ecstar Takımı’ndan Joan Mir 2020 MotoGP Dünya Şampiyonu Oldu! Suzuki Ecstar takımının İspanyol pilotu...
Yazık çok yazık. Çok başarılı bir organizasyona imza at, ama işin sonundaki yapılan işgüzarlıkla berbat...
7. kez Dünya Şampiyonu oldu 2020 Formula 1 sezonunun 14. yarışı olanTürkiye Grand Prix’sini Mercedes-AMG...
  F1 Pilotu Lewis Hamilton İstanbul’da 7’nci Dubleyi Hedefliyor! Dünyanın önde gelen petrol şirketlerinden birisi...