MINI VisionUrbanaut

  • 17 Kasım 2020
  • 3.551 kez görüntülendi.
MINI VisionUrbanaut

Çağın Ötesinde Tasarımıyla , #NEXTGen 2020’ye Damgasını Vurdu

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu MINI,otomobil dünyasında çığır açıcı yepyeni bir içmekanvizyonu sunan tamamen elektrikli MINI VisionUrbanaut konseptini #NEXTGen 2020’de sahneye çıkardı.

Otomobilin içinde yolcularına adeta ev konforu yaşatmayı hedefleyen ve sunduğu geniş yaşam alanını çevreci bir yaklaşımla birleştiren MINI VisionUrbanaut, #NEXTGen 2020’nin en büyük sürprizlerden biri olarak otomobilseverlerle buluştu.

Çok çeşitli kullanım senaryolarına göre tasarlanan MINI VisionUrbanaut, “Chill”, “Wanderlust” ve “Vibe” isimli üç farklı MINI modunasahip.MINI VisionUrbanaut, “Chill” modusoluklanmaya ve günlük hayatın stresinden uzaklaşmaya odaklanırken, “Wanderlust” yolculuk tutkusunu, “Vibe” ise insanlarla iyi vakit geçirilecek anları merkezine taşıyor.  Bu benzersiz deneyimler, sürdürülebilir malzemeler ve tamamen elektrikli bir motor ile birleşiyor.

Daha Yaratıcı Alan Kullanımı

MINI VisionUrbanaut, bir otomobil için oldukça sıra dışıkabul edilebilecek bir iç mekanvizyonunu tamamen yenilikçi bir tasarım diliyle hayata geçiriyor.Toplam uzunluğu 4,46 metreye ulaşan MINI VisionUrbanaut, çeşitli şekillerde kullanılabilen aynı zamanda hareket kolaylığı sağlayan bir iç mekansunuyor. Bunun için tasarımcılar, dış cepheyi geliştirmeden önceev mobilyaları,ahşap modeller ve artırılmış gerçeklikten faydalanarak geniş bir iç mekan deneyimi yarattı.

MINI VisionUrbanaut’un iç mekanı, yolculuğa çıkmak için gereken en ideal ortamı sağlarken, seçilen hedefe vardıktan sonra, sadece birkaç basit dokunuşlakeyifli bir oturma odasına dönüşebiliyor. Yolcuların, kabine otomobilin yan tarafındaki büyük bir sürgülü kapıdan girdiği MINI VisionUrbanaut’ın sürücü tarafında ya daön yolcu tarafında başka bir kapı yer almıyor.

Oldukça esnek dört koltuk düzeni, MINI VisionUrbanaut’unferah iç mekanının temelini oluşturuyor. Ön koltuklar arkaya dönebilecek şekilde tasarlanırken, arkadaki geniş koltuk yüzeyi için koltuk arkalıkları manuel olarak hareket ettirilebiliyor. Otomobil hareketsizken, gösterge paneli alçalıyor ve sürücü alanı rahat bir divan haline geliyor. Buna ek olarak, otomobil durduğunda ön cam, balkonda oturuyorhissini verebilmek için yukarı doğru açılabiliyor. Kabinin arka bölümünde yer alan loş ışıklı aydınlatmalı alan ise daha sessiz ve konforlu bir ortamyaratarak, sakin bir köşede günün yorgunluğundan uzaklaşılmasını sağlıyor.

Analog Aşk, Dijital Bağlantı

İşleri mümkün olduğunca sadeleştirme ilkesiyle hareket eden tasarımcılar, sezgisel kullanıcı arayüzü çözümleriyle anahtar veya düğmeler gibi konvansiyonelkontrolleri ortadan kaldırarak hemelektronik sistemlere tam uyumlu bir bağlantı sağlıyor hem de minimalist ve rahat bir iç mekan yaratıyor. MINI VisionUrbanaut deneyim dünyasının en önemli parçasını oluşturan MINI Token, otomobilin ortasındaki masada yer alan üç farklı yuvadan birine yerleştirildiğinde üç MINI modundanbiri aktive edilmiş oluyor. MINI Token, kullanıcıların tercih edeceği koku, ortam aydınlatması, müzik gibifarklı senaryoların yapılandırılması için programlanabiliyor.

Yeni Bir Formda MINI Ruhu

MINI VisionUrbanaut’un tasarımı, ” Yaratıcı Alan Kullanımı” yaklaşımına yeni bir anlam katıyor. Neredeyse pürüzsüz yüzey ve özenle tasarlanmış stilistik süslemeler, MINI VisionUrbanaut’a modern bir görünüm sunuyor. Tekerlekler, otomobilin kompakt ve çevik görünümünü tamamlayan kısa çıkıntılarla gövdenin dış köşelerinde yer alıyor.

MINI VisionUrbanaut’un ön tarafı, geçmiş ve geleceği birleştiren MINI tasarımının da evrimini temsil ediyor. Oluklu bir alüminyum yapının altına yerleştirilen farlar yalnızca açıldığı zaman görünürken, çok renkli dinamik matris tasarımları sayesinde farklı grafikler oluşturabiliyor. Bu sayede otomobil ile dış dünya arasında her modauyacak yeni bir iletişim biçimi yaratılıyor.

MINI VisionUrbanaut, soğuma gerektiren bir içten yanmalı motora sahip olmadığından, ızgarasıotonom sürüş için akıllı bir panel görevi üstleniyor. Ön farlarda olduğu gibiişlenmiş alüminyum kapaklarının arkasındaki çok renkli dinamik matris stoplar, çeşitli sürüş modlarında ve MINI anlarında farklı görünümler sunabiliyor.

MINI VisionUrbanaut sahil ve denizi çağrıştıran turkuaz mavisi Ocean Wave rengindeki jantlarıyla da dikkat çekiyor. Jantların UnionJack profili otomobilin İngiliz mirasına bir selam verirken şeffaf ve içeriden aydınlatılmış görünümleri, seçilen MINI modunagöre değişiyor.

Sürdürülebilir Vizyon

Kaynakların sorumlu kullanımı gözetilerek tasarlanmış olan MINI VisionUrbanaut yalnızca dış ve iç tasarımdaki bileşenlerin sayısını azaltmakla kalmıyor aynı zamanda gösterge paneli / divan gibi ikili işlevlerin etkinleştirilmesiyle de malzeme tasarrufu sağlıyor. İç mekanda rahatlığı ve kaliteyi artırmak için deri ve kromyerine örme kumaş gibi sürdürülebilir malzemelerin tercih edildiği MINI VisionUrbanaut’un direksiyon simidi ve zemin bölümlerinde ise mantar kullanılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
“DURMAK NEDEN” mottosu ile basının karşısına çıkan yeni TOYOTA Yaris, piyasaya 209.100 lira ile 336.300...
Hyundai, performanslı N model serisine Yeni Elantra ile devam ediyor. Üstün bir sürüşe sahip olan...
Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, 19 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen dijital lansman ile tüm dünyaya tanıtıldı. ‘Lüks’...
İlk bakışta Porsche’ye benzese de, 228 beygir gücüyle ortaya çıktı Kağıt üzerinde, 2022 BRZ selefinin...
211.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Daha dinamik dış tasarım, iç mekânda üst segmentlere yaklaşan...
Suzuki Ecstar Takımı’ndan Joan Mir 2020 MotoGP Dünya Şampiyonu Oldu! Suzuki Ecstar takımının İspanyol pilotu...
Yazık çok yazık. Çok başarılı bir organizasyona imza at, ama işin sonundaki yapılan işgüzarlıkla berbat...
7. kez Dünya Şampiyonu oldu 2020 Formula 1 sezonunun 14. yarışı olanTürkiye Grand Prix’sini Mercedes-AMG...
  F1 Pilotu Lewis Hamilton İstanbul’da 7’nci Dubleyi Hedefliyor! Dünyanın önde gelen petrol şirketlerinden birisi...
Mercedes-AMG Petronas Formula 1 Takımı 9 yıl aradan sonra Türkiye’de 2020 Formula 1 sezonunun 14....