Reklam
Reklam

RENAULT-NISSAN İTTİFAKINDA ARTIŞ

  • 12 Temmuz 2017
  • 1.153 kez görüntülendi.
RENAULT-NISSAN İTTİFAKINDA ARTIŞ
Reklam

RENAULT-NISSAN İTTİFAKININ ORTAK ÇALIŞMALARINDAN ELDE EDİLEN KAZANÇ YÜZDE 16’LIK ARTIŞLA 5 MİLYAR EURO’YA YÜKSELDİ

• Ortak sinerjilerden elde edilen kazanç 2016 yılında 4.3 milyar Euro’dan 5 milyar Euro tutarına yükseldi.
• İttifak 2018 yılında en az 5.5 milyar Euro düzeyinde kazanç sağlayacak şekilde sinerji çalışmalarına devam ediyor.
• Bu ortak sinerji çalışmalarının temelinde Mühendislik, Üretim ve Satın alma ile ilgili katkılar bulunuyor.
• Ortak Modül Aile Araç Mimarisi ve paylaşılan platformlar bu sinerjiye katkı sağlamaya devam ediyor.
Renault-Nissan İttifak’ı yapmış olduğu açıklamada, iki grubun ortak çalışmalarından elde edilen kazancın 2016’da 4.3 milyar Euro’dan 5 milyar Euro’ya yükseldiğini duyurdu. İttifak, 2018 yılında en az 5.5 milyar Euro düzeyinde toplam kazanç sağlayacak şekilde sinerji çalışmalarına devam edecek.

PARIS/YOKOHAMA (12 Temmuz 2017)- Renault-Nissan Ortaklığı, 2015 yılına göre 2016 yılında iki grubun ortak çalışmalarından elde edilen toplam kazancın yüzde 16 oranında bir artış olduğunu duyurdu.

İki grubun ortak çalışmalarından elde edilen kazancın büyüklüğünün değeri 2015 yılında 4.3 milyar Euro düzeyinden 5 milyar Euro’ya yükseldi. 700 milyon Euro düzeyindeki iki grunun toplam kazanç artışının büyük bir kısmını satın alma, mühendislik ve üretim operasyonlarındaki birleşmeler sağladı.

Renault-Nissan Ortaklığı’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı olan Carlos Ghosn şöyle dedi: “Ortaklık ile birlikte büyüyen işbirliği; Renault ve Nissan arasında paylaşılan yenilikler, teknolojik atılımlar ve ölçek ekonomileri ile yansıma bularak İttifak üyelerine güçlü faydalar sağlamaktadır. Yeni ittifak ortağımız olan Mitsubishi Motors’un katkıları hariç 2018 yılında 5.5 milyar Euro düzeyinde sinerji yaratmak üzere yola devam etmekteyiz.”

2016 yılının sonunda ittifakın üçüncü üyesi Mitsubishi Motors’un dahil olması ile birlikte, yıllık satışlar 10 milyon birim düzeyine ulaştı. Mitsubishi Motors’un katılımı, Renault ve Nissan’ın dört temel fonksiyonu birleştirerek ortaklıklarını derinleştirmelerinden iki yıl sonra gerçekleşti.

Sn.Ghosn şöyle ekledi: “Bu ana birleşmeden dolayı somut sonuçlar almaya devam ediyoruz. Gelişen sinerji-lerimiz yeni hareketlilik çağında, Renault, Nissan ve şimdi Mitsubishi Motors’un finansal hedeflerine ulaşma-larına ve müşterilerine yüksek değerde araç temin etmelerine yardım etmektedir.”

Yıl içinde İttifak ortaklarının, elektrikli araçlarda yeni nesil teknolojiler ile otonom sürüş ve bağlantılı arabalar sunması bekleniyor ve ortaklar rekabet gücünü arttırmak ve yeni sinerjiler belirlemek için farklı platformlardaki ortak aksiyonlarını arttıracaklar.

İttifak, Nisan 2017’de, kamyonet ve hafif kamyonlarda yeni gelirler oluşturacak olan hafif ticari araç iş birimini kurdu. Yeni birim bir yandan İttifak üyeleri arasındaki marka farklılaşmasını korurken, diğer yandan paylaşılan çapraz üretim, teknoloji paylaşımı ve maliyet azaltımını maksimize edecek. Mitsubishi Motors’un hibrit elektrikli araçları, hafif kamyonlar ile spor araçları ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’ndeki güçlü pazar duruşu ile İttifak’a tecrübe birikimi katması bekleniyor.

Ortak Modül Ailesi ve paylaşılan platformlar

İttifak, 2020 yılına kadar araçlarının yüzde 70’ini Renault-Nissan İttifakı’nın Ortak Modül Ailesi’ne göre üretmeyi hedefliyor. Bu sinerji yaklaşımıyla satın alma tarafında yüzde 30’ya kadar maliyette azalma sağlanması ve mühendislik giderlerinin ise yüzde 40’a kadar azaltılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Araçların ortak modül ile üretimi, üretim sinerjilerinin ana unsuru olmaya devam ediyor. Çapraz üretim, Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors’un araçlarını birbirlerinin tesislerinde ve satış noktalarına yakın yerlerde üretmelerini ve tesis kullanımını arttırarak sabit giderlerin düşürülmesini sağlıyor.

Yeni Nissan Micra’nın üretimi Renault’un Fransa’nın Flins bölgesindeki fabrikasında 2016 yılında başladı. Nissan, yüksek kaliteli B-segmenti hatchback üretimi için söz konusu fabrikanın deneyim birikiminden yararlanıyor. Yeni Micra, revize edilen ve güncellenen bir V-Platformu üzerine kurulmuştur ve aktarma organları Micra ile Clio arasında paylaşıldı.

Bu yılın ilerleyen zamanlarında, Nissan İspanya’nın Barselona kentindeki fabrikasında Renault Alaskan’ın üretimine başlayacak.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
701.259 liradan piyasaya çıktı Bugüne kadar 772 binden fazla küresel satış rakamı ve 217’den fazla...
2016 yılında tanıtımı yapılarak prototip üretimi tamamlanan“GÜNSEL”in ilk modelinin tanıtımı 20 Şubat’ta yapılacak. Yakın Doğu...
12 Şubat’tan itibaren 111-149.500 lira fiyat aralığı ile piyasada olacak ANTAKYA’daki MÜZE OTEL’de tanıştığım Yeni...
29 Ocak’dan itibaren Peugeot Yetkili Satıcıları’nda yerini alacak olan yeni Peugeot SUV 2008, 148.500 TL’den...
Yeni Peugeot SUV 2008, 24 Ocak’da fiyatı belli olacak ve 29 Ocak’ta da satışa çıkacak...
Dünyanın en prestijli otomobil üreticilerinin desteğiyle başarıyı yakalayan Formula E’ye gelecek sezondan itibaren FIA dünya...
Renault F1 Takımı, 2020 Formula 1 FIA Dünya Şampiyonası hedeflerini açıklıyor. Pilotlar Daniel Ricciardo ve...
Richard Mille kadın yarış ekibi, 2020 ve 2021 ELMS Şampiyonalarında yarışacakLMP2’de ilk kez tamamı kadınlardan...
2020 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan ulusal otomobil sporları organizasyonlarını kapsayan yarışma takvimi Türkiye Otomobil Sporları...
Hyundai Motorsport, 2020 WRC sezonunun ilk yarışı olan Monte Carlo’yu kazandı. Belçikalı pilot Thierry Neuville,...