RENAULT ZOE: YENİ DÜNYA DÜZENİNİN BAŞLANGICI

  • 10 Şubat 2018
RENAULT ZOE: YENİ DÜNYA DÜZENİNİN BAŞLANGICI

%100 ELEKTRİK MOTORLU SÜPER ŞEHİRLİ

ZOE; farklı bir otomobil
Alternatif yakıt kaynakları arasında elektriği benimseyen RENAULT, Zoe ile bunu en iyi kullanan firma oldu. Naif tasarımı ve güvenlik ekipmanlarıyla çok başarılı bir otomobili ortaya çıkarttı.
Sessiz ve rahat şehir içi kullanımlarda başarılı olan ZOE, özellikle karbon salınımı konusunda sıfır emisyona sahip. Elektrikli motoru sayesinde karbon ayak izini siliyor.
ZOE; onaylanmış menzili 210 km olan (NEDC) ilk seri üretim elektrik motorlu araç
ZOE, sürüş tarzına ve hava koşullarına bağlı olarak 100 ila 150 kilometrelik işletim yarıçapı ile kendi sınıfında en yüksek menzili sunuyor. ZOE’nin 200 km’den fazla (210 km) onaylanmış NEDC döngüsü menzili sunan tek seri üretim elektrik motorlu otomobil olması da bunun bir kanıtıdır. Bu başarı tüm ZOE’lerde yer alan ‘Range OptimiZEr (Menzil İyileştirme)’ sistemi sayesinde elde edildi, bu da menzili neredeyse %25 artırıyor.
Range OptimiZEr (Menzil İyileştirme) sistemi her biri ZOE menzilini artırmak için üçte bir oranında katkı sağlayan üç büyük teknik yenilik içeriyor:
 Yeni nesil enerji toplayan frenleme/hız kesme sistemi,
 Isı pompası,
 Michelin EnergyTM E-V lastikler
Yeni nesil frenleme sistemi hem hız kesme hem de frenleme anında pili şarj ediyor
Yeni nesil enerji tasarruflu frenleme, sadece hız kesme anında değil aynı zamanda frenleme anında da ortaya çıkan kinetik enerjiyi depoluyor ve ardından pili şarj etmek amacıyla elektrik akımına dönüştürüyor.
Sistem, frenleme eforunu tekerlekler ve elektrik motorlu motor freni arasında dağıtarak motor freni hareketini maksimum hale getiriyor ve ardından pili şarj ediyor.

Söz konusu yenilik Bosch ile ortak çalışma sonucu geliştirildi ve ZOE ile dünyada ilk kez kullanılıyor.
ZOE’da ısıtma kullanımdayken, ısı pompası menzili koruyor
Ev kullanımından ilham alan bu yenilik artık seri üretim araçlarda da sunuluyor. Çalışma prensibi çok iyi biliniyordu; asıl zor olan ise bunun otomobile uyarlanmasıydı. Özel kontrol algoritmaları, araç iç hacminin termal hareketsiz ve hareketli ortamlarını dikkate alarak geliştirildi.
 Kabini soğutmak için, sistem, normal bir elektrik motorlu klima sistemi ile aynı şekilde çalışır.
 Kabini ısıtmak için, sistem işlem devrini tersine çevirir. Aracın dışında yer alan havadaki ısıyı yakalar, sıkıştırıp ısıtır, sonra da ısıyı araca yönlendirir.
Lastikler, elektrik motorlu araçların enerji tüketiminin %30’unu gerçekleştiriyor. Tekerleğin her dönüşüyle lastik, yol ile sürtünme gerçekleştikçe yükün ağırlığı altında deforme oluyor. Yapısı deforme olduğu için komponentler ısınıyor ve belirli oranda bir enerji kayboluyor. Bu ısınmanın düzeyini düşürerek enerji tüketimini de düşürmek mümkün. Michelin ENERGY™ E-V lastikleri sürüş anında çok düşük oranda ısı birikimi üretir, böylelikle enerji tüketimini düşürür. Aynı zamanda, yol ile temas halinde olan lastik yaması frenleme esnasında hızla ısınma kapasitesine sahiptir, böylelikle aracın durması için gereken mesafeyi azaltmaktadır.
Sürücüler de menzile katkıda bulunuyor
Konvansiyonel bir araçtan çok daha fazla oranda, sürücüler birkaç basit yöntemle araç menzilini koruyabilirler:
 Eco-sürüş uygulamaları ile (bir sonraki adımı görmek, motor frenini kullanmak, sürüşle ilgili mantıklı bir tutum sergilemek, vb.). Bu kuralları uygulamakla sürücüler menzili %16 oranında geliştirir.
 Gösterge paneli ve R-Link multimedya internete bağlı sistem sürücüye yolculuğu gerçekleştirmek, aracın menzilini artırmak ve daha verimli bir şekilde şarj etmek için gerekli bütün bilgileri sunuyor
 Menzili %10 oranında artırmak için Eco modu çalıştırmak.
 Kabini ısıtmak için ön ısıtma işlevini kullanmak
Kumanda paneli üzerinden sürücü yardımı
ZOE kumanda panelinde yer alan TFT ekran sürücüye sürüş stili ve araç menzili hakkında sürekli bilgi sunuyor ve şunları içeriyor:
 Akü şarj durumunu ve km cinsinden kalan menzili gösteren bir sayaç. Bu değerin hesaplanması son 200 km’de elde edilen verilerden derlenir. Sıfırlama fonksiyonu sayesinde hesaplama son 30 km üzerinden de yapılabilir; böylece kalan menzil o anki sürüş koşullarına bağlı olarak hesaplanır,
 Aracın belirli bir anda enerjiyi tükettiğini mi ya da depoladığını mı gösteren bir ekonometre,
 Dijital formatta gösterilen hız ve vites pozisyonu; bu otomatik şanzımanlı araçlardaki gösterime benzer (Neutral, Drive, Reverse, Park)
 Gidilen mesafe, ortama tüketim (kWh/100 km), toplam/anık (kWh), zaman, dış sıcaklık gibi bilgilerin yol bilgisayarı üzerinden gösterilmesi.
“Sürüş tarzı göstergesi” fonksiyonu sürüş tarzına bağlı olarak TFT ekranın aydınlatmasını değiştirir: eko sürüşte yeşil, ortalama iken mavi, dinamik sürüşte daha faza enerji harcarken mor.
Eko-modu
Bu fonksiyon kişiye güven verir. Klimanın ve ısıtmanın performansını düşürerek ZOE’nin menzilini ve motor gücünü korur. Orta konsolda yer alan bir düğme ile devreye alınır. TFT ekranın alt kısmı yeşile dönüşür ve ECO kısaltması belirir. Sürücü örneğin araç sollama esnasında daha güçlü hızlanmaya ihtiyaç duyarsa, gaz pedalına sertçe basarak bu işev devre dışı bırakılabilir..
Bilgi ve uzaktan işlemler için ZOE’de yer alan iki servis paketi
Renault ZOE sürücüleri iki farklı servis paketi yardımıyla araçları hakkında bilgi alabilir ve hatta aracıylaa etkileşime girebilir:
“My Z.E. Connect” ve “My Z.E. inter@ctive”.
Uzaktan bilgi için: “my Z.E. Connect” paketi
Nerede olurlarsa olsunlar sürücüler akıllı telefon ya da bilgisayarlarıyla aşağıdaki bilgilere ulaşabilirler:
 Şarj seviyesi, en son sürüş parametreleri göz önünde bulundurularak kalan tahmini seviye, en son şarj işleminin zamanı, araç bağlı ise şarj durumu (devam ederken ya da bitmişken), tam şarj olması için kalan süre ve aylık şarj veri tarihçesi ,
 Şehirlerdeki şarj istasyonlarının yerleri,
 Elektrik motorlu otomobilin daha iyi kullanılması ve aracın menzilinin korunması için pratik ipuçları. Örneğin, kabini ısıtmak için ön koşullandırma işlevinin kullanılması, pürüzsüz bir sürüş tarzı benimsemek vb.
 Kullanıcılar ayrıca şarjın başlaması ve bitiminde bilgi alırlar (e-mail ile) ya da düşük batarya şarjı ya da şarjın kesilmesi durumunda (e-mail ya da kısa mesaj ile).
 Kabin ısıtıcısını çalıştırabilir veya ayarlayabilir,
 Uzaktan şarj işlemini başlatabilir,
 Zaman aralığı seçerek günlük şarj planı yapabilir
 Elektrik maliyetine bağlı olarak şarj planını optimize edebilir (sadece PC ile yapılabilir).
 Daha hızlı şarj için Cameleon şarj cihazı

Patenti Renault’ya ait olan bu yeni nesil pil şarj cihazı 43 kW’ye kadar ister tek ister üç fazlı olsun tüm güç seviyelerine uyum sağıyor. Renault ZOE, pilinin maksimum kapasitesinin yüzde 80’inin 30 dakikada şarj edebiliyor. Cameleon aynı zamanda ZOE’yi değişken güç seviyeleri altında şarj etme kolaylığı da sunuyor: örneğin, 11 kW’de (iki saatlik şarj süresi) veya 22 kW’de (bir saatlik şarjla pilin %80’i). Bu ara güç seviyeleri pil ömrünü daha verimli devam ettirir ve hızlı şarja (43 kW) oranla daha az olumsuz etkileri olur.
ZOE’nin bütün versiyonları Renault R-Link ile donatıldı
İnternet bağlantılı entegre navigasyon ve multimedya sistemi olan Renault R-Link ZOE’de standart. Sistemin, navigasyon, radyo, Bluetooth® telefon, audio akışı, müzik ve taşınabilir cihazlara bağlanabilirlik, bağlantılı hizmetler gibi bütün fonksiyonları kullanımı kolay ve zevkli hale getirecek şekilde tek bir yerde toplandı.
İşlevlere tek dokunuşla veya sesle ulaşma
Sürücüler, 7 inçlik dokunmatik ekranı veya sezgisel ses tanıma sistemini kullanarak “git” (bir varış noktasından sonra), “uygulamalarımı göster” ya da “e-mail” gibi bazı işlevleri kolaylıkla çalıştırabilirler.
Renault R-Link Store; orijinal otomotiv uygulamaları mağazası
Lansman anında sunulan birçok uygulama ile Renault R-Link Mağazası otomobil uygulamalarında öncü bir mağaza olmak için gerekli bütün özelliklere sahip. Bu uygulamalar arasında genel ve özel ilgili alanı bazlı bilgiler (gezi, spor, kültür, vb) otomobil ile ilgili işlevler (Renault Yardım, interaktif araç kullanıcı rehberleri), e-posta ve sosyal ağlar yer alıyor. Bu arada, R-Link Mağazasının katalogunun kapsamı hızla genişleyecek….
Renault, R-Link kullanıcılarını, sistemin özellikleri ile tanışma aşamasında yalnız bırakmıyor:
 Internet bağlantılı hizmetlere 1 yıl boyunca ücretsiz erişim
 Dijital paket içindeki bir dizi uygulamaya 1 yıl boyunca ücretsiz erişim
ZOE YOLCU KONFORUNA ÇOK ÖNEM VERİYOR
Renault ZOE, konfor için düşünülmüş birçok özelliği içerir. Örneğin, kabin sürücü araca binmeden doğru sıcaklığa (22°C) önceden ayarlanabilir. Araç içinde solunan hava daha temizdir ve klima, cildin kurumasını önlemek için havadaki nem düzeyini yeterli seviyede tutar. ZOE’nin kabini ayrıca Toxproof sertifikası almaya hak kazanmıştır.
ZOE doğru sıcaklığı ayarlar
Ön iklimlendirme işleviyle, ZOE’nin kabini sürücü tarafından belirlenen zamanda doğru sıcaklığa (22°C olarak) kadar ısıtılır ya da soğutulur. R-Link tabletinden ya da bir bilgisayar ya da akıllı telefon ile uzaktan ayarlanabilen bu işlev, araç bir şarj istasyonuna bağlı iken, ZOE’nun kabinini ısıtır ya da soğutur. Bu nedenle istenen sıcaklığa ulaşmak için gerekli enerji, bataryadan değil, doğrudan soketten alınır, böylelikle ZOE’nun menzili korunmuş olur.
Sürücü hareket etmeye başladığında, klima ve ısıtma işlevi, sıcaklık düzeylerinde oluşan büyük bir farkı dengelemek için enerjiyi artırmak zorunda kalmadan ayarlanan sıcaklığı korur.
ZOE şarja bağlı olmasa bile ön iklimlendirme fonksiyonu kullanılabilir; fakat sadece beş dakikalık bir süre için. Bu iki yolla yapılabilir.
 Eller serbest kartındaki ilgili düğmeye basarak,
 Akıllı telefon veya PC ile.

SAMSUNG CSC


ZOE yolcularının soluduğu hava daha temiz
Aktif karbonlu parçacık filtresi, kötü kokuları ve kirleticileri emerek kabin içindeki havayı temizler. Elektrostatik katmanlardan ve aktif karbondan oluşan bu filtre ozon, nitrojen dioksit, sülfü dioksit, tolüen, benzen ve hidrokarbon parçacıklarını (toz, polen) yakalar. Ayrıca polen gibi sadece birkaç mikron ebadındaki kirleticileri de filtreler..
Cildi kurutmayan akıllı iklimlendirme
Alışılagelmiş klimalar cildi kurutur. ZOE’nin kliması ise daha konforlu bir yolculuk için kabin içerisindeki nemi otomatik biçimde ayarlar.
ZEVKLİ VE DİNLENDİRİCİ BİR SÜRÜŞ
Renault ZOE, kullanılması kolay ve eğlenceli bir araç olup, özel direksiyonu, lastikleri ve amortisörleri ile elektrik motorlu araçlara özgü bir şasiye sahiptir. ZOE, her tip yolculuklarda kullanılabilecek güven verici bir otomobildir: ister şehirde ister şehirlerarasında (çevreyolunda veya otobanda). Bir elektrik motorlu araç olarak sessizdir ve hiçbir motor sesi ya da titreşim olmadığından dinlendiricidir.
Elektrik motorlu sürüşe özgü bir mimari
Renault ZOE, Yeni Renaut Clio da dahil olmak üzere yaklaşık yirmi tane İttifak modelinin kullandığı “B” platformunu temel alıyor. Clio IV ile aynı olan ön süspansiyonu McPherson tipinde olup, alt salıncak kolu ile donatılmıştır. Alt çerçeve ve alt süspansiyon kolları bir üst segmentten (Mégane) alındı, böylece daha fazla konfor ve daha hassas direksiyon kullanımı mümkün oluyor. Aracın arka süspansiyonu programı sapmaya sahip esnek kiriş ile donatıldı. Şasi içerisinde yer alan pilin ağırlığını alabilmesi için Renault grubu içinde en sağlam olanıdır. Daha iyi sönümleme için poliüretan tamponların eklenmesiyle konfor açısından da optimize edildi.
Daha büyük oranda bir sürüş kapasitesi için dinamik özellikler
Elektrikli motor, bütün kullanım aşamalarında mükemmel düzeyde enerji verimliliği sağlar. 65 kW (88 bg) sonuç ile neredeyse hemen, bir saniyenin yüzde birinden daha kısa bir sürede, en düşük motor hızından güçlü bir ivmelenme ve kalkış ile 220 Nm değerinde maksimum tork üretir. Şehir içi sürüş deneyiminde sık rastlanan bir durum olan 0’dan 50 km/s hıza çıkmak sadece dört saniye alıyor.
Daha sakin, daha rahat bir sürüş
Hızlanma düzgün ve çizgiseldir, herhangi bir kavrama sistemi ya da dönüştürücü olmaksızın, motorun dönüş hızını tekerleklere aktaran redüksiyon dişlisi sayesinde herhangi bir engel oluşmaz. Sürücü için, otomatik vitesli bir otomobil etkisi uyandırır.
Araç içinde sessizlik olması ve titreşim bulunmaması sürücüye konfor sunar. Özellikle 40 km/s hıza kadar otomobil sessiz çalışıyor. Bu hızın ötesinde, duyulan en büyük gürültüler yolda tekerleklerden ve karoseri üzerindeki havanın akımından gelir. ZOE’nin kabininde 40 ile 75 km/s arasında ölçülen gürültü düzeyi ise 60 ile 65 dB arasındadır, bu da eşdeğer enerjiye sahip konvansiyonel araçlardan iki ya da üç kat arasında daha azdır.
Araç içinde audio sistemiyle üstün bir dinleme kalitesi bulunuyor. Renault ZOE Zen’de 3D Sound by Arkamys® yer alıyor. Sürücüler kabin içinde ses bölgelerini seçebilirler: sadece sürücü, ön bölüm ya da bütün araç.
Yerleşim merkezlerine yaklaşırken rahat, stressiz sürüş, ZOE, Z.E. Voice ile birlikte sunuluyor: yayaları yaklaşmakta olan bir araç olduğu konusunda uyaran ve otomobilin hızıyla birlikte frekansın da değişmesiyle aracın hızını tahmin etmelerini sağlayan bir dış ses. Z.E. Voice 1 ile 30 km/s hız arasında aktif olarak çalışıyor. Araç park halindeyken sessiz. ZOE’nin karakterine uygun bir ses kimliği oluşturmak için sesle ilgili özel tasarım çalışmaları gerçekleştirildi. IRCAM (Institut de Recherche et Coordination Acoustique / Musique) araştırma enstitüsünde Ses Mükemmeliyet ve Tasarım Ekibi ile işbirliği ile geliştirildi. Sürücüler üç ses düzeyi arasında seçim yapabiliyorlar: “Pure”, “Glam” ve “Sport”. Sistem tek bir tuşa basarak kapatılabiliyor. Sürücü tekrar aracı çalıştırdığında otomatik olarak geri geliyor.
Bütün Renault ZOE modelleri yokuşlarda kolay kalkış sağlamak için yokuş kalkış destek sistemine (hill holder) sahip. Bu sistem, sürücü freni serbest bırakıp hızlanmaya başladığında, aracı yokuşta birkaç saniye sabit tutuyor.
Uzun vadede dinlendirici bir deneyim yaşamak için, elektrikli motor bakım ve yağlama gerektirmiyor. Elektrik motorlu bir aracın servis maliyetleri, ICE (içten yanmalı) araç ile karşılaştırıldığında %20 daha düşüktür. Triger kayışı, hava filtresi ya da yakıt filtresinin değiştirilmesine gerek yoktur, yağ değiştirmeye de gerek yoktur.
KALİTE VE GÜVENLİK KONUSUNDA SIFIR TAVİZ

ZOE genlerindeki güvenlik ve kaliteyi Renault’nun deneyim ve bilgi birikiminden alıyor. Renault, güvenilirlik açısından en iyi üreticiler arasında yer alıyor ve güvenlik konusunda yüksek standartları yerine getirmesi ile dikkat çekiyor. Gelişim sürecinin bir parçası olarak, ZOE konvansiyonel bir araç ile aynı testlerinden ve elektrik motorlu modeller için geçerli özel testlerden geçti.
Çekiciliği artırmak için algılanan kalite
Algılanan kalite, bir otomobilin cazibesine ve sağlamlığına katkıda bulunuyor ve bu açıdan Renault için ZOE’nin tasarım sürecinde dikkate alınan önemli noktalardan biri bu husus oldur. Tasarım ve algılanan kalite ekipleri, ZOE’nin tasarımını gerçekleştirmek için işbirliği yaptı. LED gündüz farları, “Z.E:” baskılı ön kısımdaki şarj soketi aydınlatma teknolojisi, ZOE’nin genel algılanan kalitesinin sadece birkaç özelliği. Kaput çizgileri de ızgaranın ve ön farların tasarımını ön plana çıkarıyor.
Araç içerisinde döşeme ve montaj konusunda özel bir çaba harcandı. Ön panel şeritleri yumuşak dokulu bir malzemeden yapıldı.
Flins fabrikasındaki üretim kalitesi
Renault ZOE, yüksek üretim kalite standartlarında Fransa’da Flins fabrikasında üretiliyor.
Sızdırmazlık testleri
Çeşitli sızdırmazlık testleri önemli Renault testleri arasında yer alıyor: yüksek basınçlı püskürtücülerle yıkama, 800 mm/h kadar her tür yağmur koşullarının simülasyonunu sunan duş kabini testi (üretim yerinde yağmur testi ve dünyada bilinen maksimum yağış). Otomobil ayrıca, aksaklık oluşmaması için akü tamamen suyun içindeyken 10 km/s hızda 40 cm su içinde test edildi.
Renault Z.E. serisi aşağıdaki ilave garantilerle sunuluyor:
 Elektrik araçların çekiş ünitesi garantisi: 5 yıl / 100,000 km
 Ömür boyu pil garantisi: kira sözleşmesi, pilin her zaman çalışır durumda ve ilk kapasitesinin %75’inden daha fazla şarj kapasitesine sahip olması gerektiğini belirtiyor. Eğer bu iki husustan biri karşılanmıyorsa, pil ücretsiz olarak değiştirilir.
Güvenlik konusunda sıfır taviz
Renault ZOE, markanın güvenlikle ilgili bilgi birikiminden istifade ediyor. ZOE’nin ve pil haznesinin yapısı her hangi bir darbe anında yolcuları ve pili korumak üzere tasarlandı. Daha faza güvenlik için araçta bulunan bir elektronik sistem her bir hücrenin (pilin temel bileşeni) durumunu gözemler ve gereken hallerde akımı keser.
Yaya darbeleri
Yaya darbesi ile ilgili kısıtlamalar henüz tasarımın en başında dikkate alındı. Kaputun, ön tamponun ve farların tasarımı yaya yaralanmalarını azaltacak şekilde optimize edildi. Aracın ön kısmında pek çok ezilme bölgeleri var; özellikle de şarj soketinin etrafında. Böylece, darbe anında kuvvet yayılımı sağlanıyor, sert bölgeler zayıflatıyor ve deformasyona yardımcı olunuyor. ZOE de aynı zamanda ön cam ile kaputun birleştiği yerde esnek bir çapraz parça bulunuyor; bu şekilde darbe enerjisi daha iyi emliyor.
Pasif güvenlik
ZOE’de bulunan pasif güvenlik ekipmanları:
 Sürücü ve on yolcu hava yastıkları
 Ön yan hava yastıkları (baş – göğüs)
 Emniyet kemerinin altından kaymayı engelleyecek şekilde tasarlanmış ve test edilmiş ön koltuklar
 Önde, ön gergili üç noktalı emniyet kemerleri
 Arkada, kuvvet sınırlayıcılı üç noktalı emniyet kemerleri
 Önde ve arkada “Fix4Sure” kayma önleyici koltuklar
 Arka yan koltuklarda ve ön koltukta Isofix bağlantı sistemi
Aktif güvenlik
ZOE’de bulunan aktif güvenlik ekipmanları:
 Acil durum fren destekli ABS,
 Çekiş kumandalı (ASR) yetersiz manevra kumandalı (CSV) elektronik denge kontrolü (ESC)
 Elektronik fren kuvveti dağılımı (EBD)
 Standart hız ayar ve sınırlayıcı
 Navigasyon ekranında yasal hız sınırının gösterilmesi
 Acil frenleme esnasında dörtlülerin otomatik olarak devreye girmesi
 Harekete geçildiğinde otomatik olarak kilitlenen kapılar
Üçüncü güvenlik de öncelik taşıyor
Üçüncü güvenlik de (bir kazadan sonra araç içindekilerin güvenliği) Renault için bir öncelik konusu teşkil ediyor, bu da eğitim esnasında daha erken bir aşamada işlemler sırasında acil durum hizmetleri için bir destek sunar. İlk elektrik motorlu aracın lansmanından 18 ay önce, Paris bölgesinden itfaiyeciler Renault tarafından acil durum hizmetleri ile ilgili olarak çıkartılan rehberin oluşturulmasına katıldılar, elektrik motorlu araçları kapsayan işlemlerle ilgili önerilerde bulundular (enerji türünü kontrol etme, 400V devreyi kesme, 12V bataryayı kesme, yolcuların kurtarılması için teknikler, yanmakta olan ya da suyun altında bulunan vb. araçlarla ilgili operasyonlar). O dönemden itibaren, Renault itfaiye birimleriyle işbirliği yapmayı sürdürdü..
Paris bölgesindeki itfaiye hizmetleri ile birlikte gerçekleştirilen yangın söndürme testleri geleneksel yangın söndürme yöntemlerinin verimliliğini gösterdi: su, hiçbir istenmeyen yan etki olmaksızın yangını söndürüyor.

SAMSUNG CSC


ZOE, RENAULT’NUN ÇEVRESEL YAKLAŞIMINDA YENİ BİR ÇAĞI BAŞLATIYOR
ZOE’nin öncülük ettiği elektrik motorlu araç programı, Renault eco² çevre politikasının temelini oluşturuyor. Program, Renault grubunun “Renault 2016 – Drive the Change” isimli stratejik planının hedeflerini yakalamak üzerine kurulu: 2013 senesinde global karbon ayak izini %10 düzeyinde ve 2013 ila 2016 arasında bir %10 daha azaltma hedefi.
Kullanımda sıfır emisyon
Tüm elektrik motorlu araçlarda olduğu gibi ZOE de seyir esnasında (aşınan parçalar hariç) hiçbir şekilde CO2, NOx, karbon monoksit, parçacık, koku veya motor gürültüsü yaymaz. Bu nedenle elektrik motorlu araçlar hava kalitesine katkıda bulundukları ve gürültüyü azalttıkları şehirlerde olumlu katkılara sahip.
Kirletici emisyonları ile ilgili daha sıkı yönetmeliklerin yürürlüğe girmesiyle (Euro 1 ila Euro 6 arası) şehirlerdeki hava kalitesi artıyor ancak bu ilerleme yerel araç parkının yenilenmesi ile doğru orantılıdır. Elektrik motorlu araçların kademeli biçimde entegre edilmesiyle hava kalitesinin iyileşmesi daha da hızlanacak. Şehir araçları parkının yüzde 20’sinin elektrik motorlu araçlardan oluşması sayesinde kirletici emisyonları kirleticinin niteliğine göre yüzde 20 ila 40 arasında azaltılabilir.
Elektrik motorlu araçlar karbon ayak izi üzerindeki etkisini artırmayı amaçlıyor
Hayat boyu değerlendirme CO2 salınımı, ülkede elektriğin nasıl üretildiğine bağlıdır. Avrupa’daki enerji karışımı temel alındığında, ZOE 58g CO2 / km emisyonuna sahip. Fransa’da, elektriğin büyük bir kısmı karbon içermeyen kaynaklardan elde ediliyor, bu nedenle hayat boyu değerlendirme rakamı sadece 15g CO2 / km.
2010 yılında Avrupa’da, elektriğin %18’i yenilenebilir kaynaklardan üretiliyordu ve bu rakam elektrik üretim karışımında yenilenebilir kaynakların kullanımının artmasıyla gelişecek. Avrupa’da elektrik sektörünü temsil eden kuruluş olan Eurelectric 2010 ile 2020 yılları arasında Fransa ve Avrupa’da elektriğin karbon dioksit yoğunluğunun (g CO2/kWh) %15 oranında düşmesini beklemektedir. Bu ilerleme, teknolojideki güncellemelerin halen kullanılmakta olan bütün otomobillerde doğrudan etkisinin olmadığı konvansiyonel araçlardan farklı olarak, pozitif ve ani bir etkisi olacaktır.
Şarj maliyetlerini ve emisyonlarını düşürmek için “Charging eco²”
“Charging eco²” Renault’nun sürücülerin doğru zamanda doğru şekilde araçlarını şarj etmelerinde yardımcı olan, yenilikçi, internete bağlı bir hizmet. Bu şarj program asistanı sürücülerin, daha az karbon ayak izine sahip ucuz elektrik dönemlerini seçmesine ve yoğun saatlerden kaçınmasına olanak tanıyor.

DİKKAT
Kutu KUTU kutu kutu kutu kutu kutu KUTU KUTU OLACAK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ELEKTRİKLİ ARAÇLARLA İLGİLİ KISA VE PRATİK BİR KILAVUZ
ZOE’yi nereden satın alabilir ve servisini nerede yaptırabilirisiniz?
Renault ZOE Türkiye’de lansman başında 15 yetkili satıcıdan satın alınabilir ve servis işlemleri de yaptırılabilir. Bu sayıda lansman dönemi sonrasında artış meydana gelecektir.
“Z.E.” uyumluluğu
Renault şebekesindeki satış temsilcileri, “Z.E. uyumluluklarını” belirlemek için müşterilerden bir anket formu doldurmalarını isteyecektir. Buradaki amaç alıcıların günlük yolculuklarına elektrik motorlu araç ile devam etmelerini sağlamak ve evlerinin Wall Box montajı için uygun olup olmadığını belirliyor. Renault’da müşteri memnuniyeti kilit niteliğinde önceliğe sahip.
Renault ZOE’nin şarj edilmesi
Müşteriler %90 oranında araçlarını Wall-Box kullanarak evlerinde şarj edecektir. Bu müşteriler tarafından tercih edilen yöntemdir zira geceleri gerçekleşir ve gündüz vakit kaybını önler. Dünya çapında 9 ülkede gerçekleştirilen denemeler müşterilerin araçlarını haftada ortalama en fazla iki ila üç kez şarj ettiklerini göstermiş.
Eğer müşteriler ihtiyaç duyarlarsa araçlarını halka açık şarj istasyonlarını kullanarak da şarj edebilirler. Söz konusu istasyonlar yollarda, alışveriş merkezi otoparklarında, normal otoparklarda, servis istasyonlarında, vs. daha sık görülür hale geliyor. Tasarruf edilen kilometre sayısı istasyonun gücüne bağlıdır (3 ila 43 kW arası). ZOE, araç üstünde bulunan Cameleon şarj cihazı sayesinde aracın yanında yer alan tek bir soket üzerinden 30 dakika ila 9 saat süren şarj için istasyonun gücünden tam anlamıyla istifade eder..
Büyük bir avantaj: tüm arızalarda ömür boyu yardım
Pil kiralamasına dahil olan ve sözleşme boyunca geçerli olan bu yardım 7/24 kullanılabilir. Ayrıca her tip arıza için geçerlidir: enerji arızaları, elektrik aktarma organları ile ilgili arızalar, pil arızaları.
 Çoğu durumda Pil arızası sıra dışı bir durum olmakla birlikte günlük kullanımın iki ya da üç katı olduğu durumlarda araç pilinin şarjı biterse, sürücüler yol yardım servisini arayabilir ve 80 km’lik mesafe dahilinde bir şarj istasyonuna araçlarının çekilmesini sağlayabilirler.
 Aracı yolda bırakan teknik bir arızanın baş göstermesi durumunda ise araç Z.E. expert merkezine çekilecektir. Ayrıca sürücülere gidecekleri yere varabilmeleri için bir hareketlilik çözümü sunulacaktır (yedek araç, taksi, konaklama, vs.).

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ