TOGG’da son durum

  • 07 Ağustos 2020
  • 5.448 kez görüntülendi.
TOGG’da son durum

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun Aralık ayında ilkini düzenlediği toplantıdan sonraki 2. buluşma zoom üzerinden yapıldı.

AVRUPA’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli SUV’unu yapıyoruz.

TOGG DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YERDE

Gürcan KARAKAŞ’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı, üretim öncesi, üretim süreci ve sonrası olmak üzere 3 başlıkta toplandı.

Gürcan KARAKAŞ: “İlk toplantıda, tasarlanan otomobilin donanımları ve teknolojileri anlatılmıştı. Tasarlanan otomobile ilgi büyüktü ve Türk basını kadar dünya basınında da yer buldu. Türk otomobil kullanıcısının %70’inden fazlası elektrikli otomobile geçmeye hazır. Türk tüketicisinin teknolojiye yatkınlığı çok fazla. Ve Türk toplumu TOGG’u beğendi ve benimsedi. %90’dan fazla beğeni aldık. Türk baharatı ile katkılanan otomobilimiz beğenildi. TOGG markası ile devam ediyoruz. isim alternatiflerini değerlendirmeye de devam ediyoruz.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ NE DEMEK?

Teknolojiyi bir sonraki seviyeye taşıyan bir teknoloji alt yapısı demek. TOGG bütün faaliyetlerinde, milli ve yerliyi birlikte kullanıyor. Tüm fikri ve sınai haklarının bizde olduğu, lisans ve imtiyaz hakları bizim olan demek. Biz tedarikçileri kendimiz belirliyoruz ve lisansı satma hakkımız da var. Dünyadaki küresel 10 firma ile imzaladığımız gizlilik anlaşmamız var. Bu örnek dışarıdan bize olan ilgiyi anlatmak için söyledim. Bu millilik açısından çok önemli. Yerlilik oranımızı başından beri %51 olarak açıkladık. Bu rakamın iddialı olduğunu da biliyoruz. Tüm otomotiv sektörü dönüşürken biz de bu alt yapıyı dönüştürmeye başladık. Şu anda %93 tamamlanan tedarikçi seçiminin %83’ünü Türkiye’den aldık. Yerlilik oranında da iddialıyız. 50 yıllık geçmişteki yerlilik oranı %51 iken, biz üretime başlayacağımız 3 yıl içinde bu rakamı %63’e çıkarıyoruz.

Biz pandemi sürecinde çalışmalarımızı adım adım sürdürdük. Ağırlıklı mühendis ve yurt dışında projelerde çalışmış 180 kişilik ekiple hiç durmadık. Biz yıl sonuna kadar 275 kişilik bir ekip olacağız. Ekosistemimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

TOGG’un uluslararası tescili konusunda ise, Murat GÜNAK ve Pininfarina ile 150 saat üzerinde çalışarak, aracımızın iç ve dış tasarımını dünyada tescil ettirdik. Pandemi yüzünden uzayan bir süreç oldu ama sonuçlanıyor. Türkiye ile ilgili tüm ülkelerde tesciller yapıldı.

Planlarımıza adım adım uymaya devam ediyoruz. Geliştirdiğimiz bir ürün destek ve amacını tüketiciden almıyorsa, ölmeye mahkumdur. Biz, aracımızı tüm gelişimini tüketiciye sorarak ve danışarak tasarımımıza karar verdik. Kullanıcının tüm beklentilerine cevap vererek test ettik ve kullanıcı deneyimlerimizi tamamlıyoruz.

Doğuştan elektrikli ve sıfır emisyonlu bir teknoloji, sıfırdan bir aracı tasarlamak demek. yeni dünyada ihtiyaç olan yeni bir mimarinin oluşturulması demek. Biz yenilikçi elektrikli modül şasi tasarımını çok önemsiyoruz. Elektrikli bir otomobilin yol tutuşu ve performansı normal otomobillerden çok farklı. Biz bu yeni otomobilin tüm similasyonlarını tamamladık. Savunma sanayimiz ile de beraber çalışarak 2020 sonunda doğrulama çalışmalarına devam edeceğiz. amacımız çarpışma testlerinde 5 yıldız almak amacıyla, 2022 yılının euroNCAP şartlarına hazırlanıyoruz. teknolojik ortaklarımızla beraber her aşamayı revize ederek yola devam ediyoruz.

Segmentine benzersiz özellikleri olan bu araçta, çift motorla 4.8 saniyede hızlanmayı sağladık. Bataryanın teknolojisinin yerlileştirelecek olması ve son teknolojinin kullanılması konusunda ise, tüm çalışmalarımızı tamamladık. Üretimin başlangıcı ile batarya modüllerini de yerli olarak üreteceğiz.

Yapılacak fabrika ise, bir otomobil fabrikasından fazlası oluyor. Yılda 175 bin otomobil üretebilecek bir tesis olacak. 4.300 çalışan ve 1.2 milyon metrekarelik bir alandan bahsediyoruz. Bu tesis akıllı ve çevreye duyarlı bir tesis olacak. Akıllı bir üretim ağına sahip bu fabrikada, robot uygulamaları ile düşük karbon izi ve yenilenebilir enerji çözümlerinin kullanıldığı, yeşillikler içinde bir fabrika yapıyoruz. Hatta Avrupa’nın en temiz ve en çevreci fabrikasını kuruyoruz.

Bu tesis metrekare başına 5 gram salınım çıkartacak, ki Türkiye ortalamalarının 10’da biri.

Üretimle birlikte, prototip geliştirme alanı ve yönetim aynı çatı altında olacak. Ve en önemlisi müşteri deneyim merkezi de bu fabrikada olacak. Bu da, araç konusunda ve geleceğin teknoloji dünyasında bir çok şeyin beraber yapılacağı bir teknoloji parkı olarak düşünmek gerekiyor.

18 aylık inşaata başladık. Zemin etüt ve iyileştirme çalışmaları yapıldı. 1.2 milyon metrekarelik alan, 38-40 bin adet (yerin içine 15-20 metre giren) kolonlar çakıldı. Depreme dayanıklılık artırıldı. Ekim ayından itibaren fabrikanın ekipmanları yerleştirilmeye başlanacak.

Güneş panelleri ise, gere görüldüğünde büyütülecek.

Bölgedeki iş gücünü kullanacağız. 2022 senesinin başında işçi alımları başlayacak. 4.300 personele kademeli olarak çıkılacak.

Gemlik ilçesi Türkiye’nin otomobili ile anılmaya başlayacak ve zeytin ile birlikte mobilite şehri olarak coğrafi işaretle anılacak.

TANIMLA-OLUŞTUR-BÜYÜT-SÜRDÜR

İyilerin iyisi bir süreç geliştirerek, 15 yıllık bir iş planı yaptık. Dünyada az olan bir işi gerçekleştiriyoruz. Dünyada kullanıcı odaklı yaklaşımı savunan bir organizasyon kurguluyoruz. Bizde bulabilirsek Türkiye’de bulamazsak dünyadan partnerlerle çalışmak için gerekli yetkileri aldık. Tüketicinin seçim paketinde olmak için araç serimizi tamamlamak için planlarımızı yaptık. Her ürün gamında bir araç yapmayı planlıyoruz. Ve projeksiyonumuzu buna göre kurguladık.

Yeni dünya sisteminde konsept aracı geliştirmek değil, biz bu işin başından beri aracımızı tanımlarken akıllı, mobiliteye yatkın ve sürücü ile bağlantı kurabilen bir otomobil tasarlamak için yola çıktı. Bu aracı Türkiye’nin mobilite aracını yapmak için yola çıktık. Bu araç aynı zamanda akıllı şehir uygulamaları ile uyumlu olması için yola çıktık. yeni teknoloji platformu ile Türkiye’nin otomobil platformuna büyük katkıda bulunacağız.

Akıllı şebek ve şarj istasyonları da aracımız yollara çıktığında hazır olacaklar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yeni Neslin Süper Spor Otomobili MC20, Maserati Markası İçin Yeni Bir Dönemin Başlangıcını İşaret Ediyor!...
Z’nin uzun geçmişindeki stil özelliklerini tek, temiz ve modern bir pakette harmanlıyor. Ve şık kaportanın altında önde çift...
4. nesil Tucson hibrit motorlu olacak. Sensuous Sportiness ( Duygusal Sportif) mottosu ile daha kaslı...
Golf sekizinci nesil resmen vagonu oluyor adında, varyantları Golf Varyant ve Golf Alltrack . Varyant, Sportwagen’e eşdeğer.  Bir şirket sözcüsü bize...
517 mil, 1.080 hp ve geniş iç hacim Lucid, geniş, fütüristik bir kabine ek olarak, Air’in...
Fotoğraf için özür dileriz. Daha iyi bir açı yakalanabilirdi. Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) tarihinde, bir...
WRC’nin Türkiye ayağını Toyota Gazoo ekibi kazandı. Podyumda 2. ve 3’lük ise, HYUNDAI’lerin oldu. En...
13-14-15 Kasım 2020 tarihlerinde İntercity İstanbul Park’da yapılacak olan Formula 1 yarışının biletleri satışa bu...
2020 Formula 1 sezonunun dokuzuncu yarışında Mercedes-AMG Petronas yine iki pilotuyla birden zirvede yer aldı....
2020 Formula 1 sezonunun yedinci yarışında Mercedes-AMG Petronas yine zirvede yer aldı. Belçika’daki SpaPisti’nde gerçekleştirilen...