TOYOTA, GELECEĞİN GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİNİ BUGÜNDEN SUNUYOR

  • 19 Aralık 2014
  • 1.129 kez görüntülendi.
TOYOTA, GELECEĞİN GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİNİ BUGÜNDEN SUNUYOR

Toyota, büyük yatırımlarla geliştirdiği yeni jenerasyon haritalama ve görüntüleme teknolojileri ile kazasız bir geleceğin mimarı olmaya hazırlanıyor.

Toyota, yeni güvenlik teknolojilerini 2015 yılında lanse edecek. Bu teknolojiler, 2017 yılının sonuna kadar Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında satışa sunulacak birçok Toyota modelinde yer alacak.

Toyota tarafından, kullanıcıları ve yayaları korumaya yönelik geliştirilen geleceğin güvenlik teknolojileri arasında; çevresel haritalama sistemleri, 3 boyutlu bilgilendirme sistemi ve hem gece, hem de gündüz yoldaki objeleri takip etmeye olanak tanıyan sistemler yer alıyor. Toyota araçlarındaki 3 boyutlu bilgilendirme sistemi sürücüye, gelişmiş bir sürüş yardım sistemiyle bilgileri aktarıyor.

Otomatikleştirilmiş Otoyol Sürüş Asistanı
Toyota’nın geliştirdiği yeni teknolojilerden biri de Otoyol Sürüş Asistanı. Sürücü direksiyondayken aracın güvenli bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan bu sistem, 110 km/s’ye kadar olan hızlarda otomobili otomatik olarak kontrol edilebiliyor. Otoyol Sürüş Asistanı özelliklerinden biri de, aracın güvenli bir şekilde şeridinde kalmasına yardımcı oluyor ve otoyollarda aracın diğer araçlar ile arasında güvenli bir mesafe kalmasını sağlıyor. Radarlı sistem yoldaki diğer araçları algılıyor ve güvenlik için gerekli hız ve mesafeyi koruyor. Şeritten çıkıldığında sürücüyü görsel ve sesli olarak uyaran Şerit Takibi Asistanı da, sürücüye en güvenli yolu çiziyor. Bu sistemde otomatik olarak ayarlanan direksiyon açısı da otomobilin diğer araçlarla yeterli mesafeyi koruması için devreye giriyor.

Işık Algılayıcısı ve Mesafe Tespiti
Toyota tarafından geliştirilen bir başka sistem ise yüzeylerin 3 boyutlu modellerinin çıkarılmasını sağlayan Tek Fotonlu Lidar Sistemi. Milimetrik dalga radarlarına ve üç boyutlu kameralara sahip bu sistem objelerin şekillerini ve pozisyonlarını belirleyebiliyor. Aktif sensörler hem gece hem de gündüz kullanılabiliyor.
Toyota’nın yenilikçi üç boyutlu Head-Up Display sistemi de aracın durumunu, trafik koşullarını ve yol tabela bilgilerini ön cama yansıtıyor.

Sürücü fren yapmakta geciktiğinde otomatik fren yapan Çarpışma Önleyici, gece seyahatlerinde en iyi görüşü sağlamak için otomatik ayarlanan Otomatik Uzun Huzmeli Far Asistanı gibi sistemler de sunulan güvenlik paketleri arasında yerini alıyor. Büyük ilgi gören bu yeni teknolojiler, Toyota’nın güvenlik araştırma ve geliştirme yatırımlarına ne kadar önem verdiğini bir kez daha gösteriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Tofaş, 225 milyon dolarlık yatırım ve 2 sene süren bir geliştirme ve üretim sürecinden sonra,...
2021 Mitsubishi Eclipse Cross bir stil yenilemesi aldı ve biraz tartışmalı arka tarafı değiştirdi. Aynı zamanda bilgi-eğlence sistemine...
Suzuki’nin Hibrit Atağı Swift’le Başladı! Türkiye’nin En Donanımlı Hibrit Otomobili Swift Hibrit, %20’yi Aşan Yakıt...
Dünya çapında yalnızca 150 tane satılacak Kısa süre önce New York moda şirketi Kith, Ronnie Fieg’in...
3 versiyonla yenilendi, Türkiye fiyatı belli değil daha. Panda, bir dizi küçük tasarım güncellemesinin bir...
2020 Formula 1 sezonunun 12. yarışı Portekiz Grand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton,...
2020 Formula 1 sezonunun 11. yarışı EifelGrand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton, Michael...
Premium otomobil üreticisi Lexus; lüks, teknolojik ve sıra dışı tasarıma sahip otomobilleriyle öne çıkarken aynı...
B segmentinin iddialı oyuncularından Hyundai i20, merakla beklenen N versiyonuna kavuşuyor. i20 WRC ralli otomobilinden...
Intercity İstanbul Park’ta 13-14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Formula 1TM DHL Turkish Grand Prix 2020 etkinliği...