Reklam
Reklam

TransAnatolia’dan Türkiye’nin tanıtımına dev katkı

  • 04 Ağustos 2019
  • 883 kez görüntülendi.
TransAnatolia’dan Türkiye’nin tanıtımına dev katkı

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın 6. büyük rallisi olan TransAnatolia Rally Raid, dünya spor gündeminde geniş yer tutarak Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Bu yıl Batı Karadeniz’den start alıp Orta Anadolu’yu katederek Göbeklitepe’de sona erecek olan 2.300 kilometrelik ralli mücadelesi, 7 gün boyunca gerek sosyal medya üzerinden gerekse yazılı ve görsel basın olmak üzere dünya spor gündeminde yer alacak. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 30 milyon dolar düzeyinde olan tanıtım bütçesi geçen yılın sonunda Turizm Tanıtma Fonu’na aktarılmış ve iki yıl içinde fonda 300 milyon dolarlık bir bütçe oluşturulması hedeflenmişti. Bu yıl 9’uncusu düzenlenen dünyanın en büyük 6. rallisi TransAnatolia Rally Raid ise fona aktarılan Bakanlık desteği kadar ülke tanıtımına katkı sağlıyor.   

24–31 Ağustos 2019 tarihleri arasında Abant–Göbeklitepe arasında 2.300 kilometrelik zorlu bir etapta düzenlenecek olan TransAnatolia Rally Raid, önemli bir başarı öyküsüne imza atarak uluslararası bir spor organizasyonu konumuna yükseldi. Dünya basınında geniş yer tutan organizasyona bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek veriyor. Kültür ve tarih dolu 2.300 kilometrelik bir parkurda düzenlenecek olan TransAnatolia, dünyanın çeşitli ülkelerinden rallicilerin katılımıyla Bolu’dan başlayarak Haymana, Meke Gölü, Acıgöl, Kapadokya, Maraş, Nemrut Dağı ve Mardin rotasının ardından Göbeklitepe‘de son bulacak. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Motosiklet Federasyonu desteğiyle düzenlenen organizasyonun sponsorları arasında Mitsubishi Motor, General Tire, KTM, İzeltaş, Fikirmedya ve Power Winch bulunuyor.

Ülke tanıtımı açısından büyük fırsat

Dünyada alternatif sporların ve doğa turizminin hızla geliştiğini kaydeden TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, “Bu tip yarışlar bu iki olgunun birleşimi. Hem yarışıyor, hem keşfediyorsunuz. Katılımcılar kadar yarışı takip eden basın, misafirler ve teknik ekipler çok önemli. İyi bir yarışta yaklaşık 2.000 ile 4.000 kişi yarış boyunca birlikte hareket ediyor. TransAnatolia’da bu sayı binler civarında. Bu spor maliyetli bir spor dalı. Yarış araçları, ekipmanlar, teknik destek araçları ve bu araçların 7 gün hareket etmesi geçtikleri bölgelerde ekonomik bir hareketilik sağlıyor. Bir yarışta katılımcılar ülkeye yaklaşık 5.000 ile 10.000 euro arası getiri sağlıyorlar. Ama daha da önemlisi televizyon ve sosyal medya görüntüleri ile inanılmaz bir tanıtım faliyeti oluşturma imkanı var. Suudi Arabistan 1976 yılında beri gerçekleşen Dakar Rallisi’nin 2020 yılında ülkesinde gerçekleşmesi için yıllık 15 milyon euro ödüyor. Daha önceki senelerde Arjantin buna benzer bedellerle Dakar Rallisi’ne ev sahipliği yapıyordu. Her iki ülke de bu tip yarışların ülke tanıtımına yaptığı katkılar sebebiyle bu yarışlara destek veriyor. Bununla birlikte iyi bir yarış yaklaşık 40 ülkede farklı televizyon kanallarında gösteriliyor” bilgisini verdi.

Hedeflerinin TransAnatolia’yı dünyanın en büyük ikinci ralli organizasyonu yapmak olduğunu belirten Büyükpınar, “Şu anda bu sıralamada beşini veya altıncı seviyedeyiz. Bu hedefe ulaştığımızda TransAnatolia’nın popülerliği ile Türkiye’nin keşfedilmemiş güzelliklerini dünyaya daha yaygın tanıtma imkanına da sahip olacağız. Bu konuda bize desteği olacağına inandığımız her türlü ortaklığı açığız. Uzun vadede motor sporları ile beraber başka spor dallarının organizasyonlarında da bulunmayı planlıyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
7 kişilik araç 406 bin liradan satışta. Mercedes-Benz, Premium kompakt SUV sınıfında yedi kişilik oturma...
Yeni BMW 5 Serisi 170 bg güç üreten 1.6 litrelik 520i benzinli, 252 bg güç...
Koray KINAY Land Rover firması Range Rover’ın 2021 yılında gelecek modeline hazırlanıyor. Range Rover’ın piyasadaki...
Zarif, gösterişli ve benzersiz: Cabriolet bir otomobilin sürüş keyfini, coupé bir aracın sağladığı konforla biraraya...
Her Ayrıntısıyla Daha Güçlü! Alfa Romeo, yenilenen Giulia ve Stelvio Quadrifoglio’yu,internet üzerinden düzenlediği tanıtım toplantısıyla...
Dünyada motor sporlarına en çok yatırım yapan markalardan biri olan Red Bull iş birliği, Spor Toto...
  “Storie Alfa Romeo” Üçüncü Bölüm: “Formula 1’i Kazanan İlk FabrikaTakımı: Alfa Romeo” Performans ve...
Toyota Hilux’ın üretim öncesi yeni nesil prototipi, ilk olarak motorsporlarının efsane ismi Fernando Alonso tarafından...
Pandemi sebebiyle revize edilen Transanatolia rotası yine doğa, kültür ve tarihle iç içe! Doğanın ayrıcalık...
Veloster N, güçlü motorunun yanı sıra ıslak tip yeni sekiz ileri DCT şanzımanıyla da dikkat...