VOLVO POLESTAR

VOLVO POLESTAR

Volvo’nun performans departmanı Polestar, artık hybrid ve elektrikli modeller üretecek şekilde bir alt marka olarak evrildi. Yani nasıl ki Toyota’nın Lexus’u ve Nissan’ın Infiniti’si var ise Volvo’nun da benzer şekilde bir Polestar markası olmuş oldu.

Markanın ilk ürünü ise oldukça heybetli bir görünüme sahip olan Grand Tourer kasa tipine sahip 1 yani One modeli. Polestar 1 modelinin tasarımı ise modern ve köşeli hatları ile oldukça etkileyici duruyor diyebiliriz. Volvo’nun halen satılmakta olan E Segmenti modeli S90 ile oldukça fazla detaya sahip olan sportif model, adeta S90’ın Coupe formuna bürünmüş bir versiyonu gibi de görünüyor. Açıkçası ciddiyeti ve sportifliği başarılı bir şekilde yan yana getirmesiyle ve 2+2 oturma düzeniyle Grand Tourer yakıştırmasını rahatlıkla taşıyacak denilebilir.

Volvo’nun SPA modüler platformu üzerine kurulmuş olan modelin sahip olduğu motor sistemi ise oldukça etkileyici. Toplamda 600ps güç ve 1000nm güç üretebilen hybrid motor sisteminin detayları tam olarak açıklanmamış olsa da önde yer alan 378ps güce sahip 2.0lt turbo-benzin motora arkada 222ps gücündeki elektrik motor eşlik ediyor. Aracın ortasında yer alan akülerde depolanan enerji ile sadece elektrikli olarak 150km yol alabilen Polestar 1, bu konuda dünyada en uzun menzile sahip hybrid araç olmasıyla da bir ilke imza atıyor.Siparişe açılan modelin üretimi ise 2019 yılının ortasında başlayacak ve Çin’de halen inşaatı devam eden Polestar Üretim Tesisi’nde üretilecek. Aynı fabrikada daha sonra Volvo’nun ilk tam elektrikli modeli olacak olan Polestar 2 ve ardından da Tesla Model 3’ün rakibi olacak olan D Segmenti Polestar 3 modeli üretilecek. Kısacası Çinli Geely bünyesinde olan Volvo, gelecekte elektrikli araçların üretim merkezi olması muhtemel olan Çin’e bu şekilde yerleşecek gibi görünüyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ