YENİ BENTLEY BENTAYGA HİBRİT…

  • 10 Mart 2018
YENİ BENTLEY BENTAYGA HİBRİT…

Bentley dünyanın ilk lüks hibrit modelinin tüm ayrıntılarını açıkladı.

Bentley’in tam elektrifikasyona doğru ilk adımını oluşturan Bentayga Hibrit, sessiz sürüşün sakinliğiyle seçkin konfor ve zahmetsiz performansı bir araya getiriyor.
Her iki dünyanın en iyi özelliklerini sunan yeni plug-in hibrit model, geliştirilmiş bir elektrikli motor ile güçlü ve verimli yeni nesil V6 benzin motorunu bir araya getiriyor. Dünyanın en lüks SUV’sinin hibrit versiyonu, 75 g/km (NEDC) CO2 emisyonlarıyla şirketin en verimli modeli olacak.
Gerçek bir Bentley sürüşü ve hissi veren Bentayga Hibrit, lüks İngiliz markasına ününü kazandıran zariflik, zahmetsiz performans ve son derece sakin kabin ortamını sunmaya devam ediyor. Lüks mobilitenin geleceğini temsil eden bu otomobil, şehirde ve şehir dışında bir sakinlik ve dinginlik vahası oluşturuyor.

AKILLI, DENEYİM GELİŞTİREN TEKNOLOJİ
Bentayga Hibrit’in kalbinde iki güç kaynağı bulunuyor – son derece verimli bir elektrik motoru ve yeni turbo şarjlı 3.0 litrelik V6 benzin motoru. E Motor, hem bir elektrikli motor hem de jeneratör işlevi görerek, pürüzsüz bir sürüş deneyimi sunmasının yanı sıra sadece elektrikle kullanımda menzili maksimum seviyeye çıkarıyor.
Hibrit, lüks Bentayga modellerinin mevcut menziline yeni bir boyut kazandırıyor. W12, V8 Diesel ve V8 türevleriyle özdeşleşen tüm esneklik özelliklerine, aynı şekilde temkinli sürekli dört tekerlekten çekişe ve Sport, Bentley, Comfort ve Custom’dan oluşan dört karayolu modeline sahip.
Otomatik Start-Stop düğmesinin yerine, üç E Modu olan EV Drive, Hybrid Mode ve Hold Mode için kullanılan kontrol yerleştirilmiş. Sürücü böylece yolculuk sırasında pil kullanımını yönetebilecek.
Bentayga Hibrit, yeni ve farklı bilgilerin sürücüye iletilmesini gerektiriyor. Sonuç olarak, revize edilen bilgi-eğlence ekranı ve E Motion bilgilerini içeren Sürücü Bilgi Tablosu, performans, tüketim ve enerji kaynağı hakkında ayrıntılı bilgi verecek şekilde tasarlandı.

Motor hızını gösteren geleneksel takometre yerine, otomobilin sadece EV Tahrik ile çalıştığını veya yanmalı motor çalışırken motor hızını gösteren bir kadran monte edildi. Hararet müşirinin yerine pil durumu kadranı yerleştirildi.
Bilgi eğlence ekranı, üç E Modunun her birinde enerji akışını gösterebiliyor ve aracın pilden mi yoksa yanmalı motordan gelen enerjiyle mi çalıştığını yoksa enerjinin pile geri akarak onu şarj mı ettiğini gösteriyor. Verimliliği maksimum seviyeye çıkarmak için araç, uydu navigasyon bilgilerini kullanarak her yolculukta elektrik motoru ve yanmalı motorun en iyi şekilde kullanılma şeklini hesaplıyor. Navigasyon sistemine bir varış yeri girildiğinde, otomobil yolculuğun her bölümüne otomatik olarak doğru E Modunu eşleştiriyor, pil şarjının en verimli kullanımını sürekli hesaplıyor ve örneğin şehirlerin girişi gibi en gerekli olduğu yolculuk bölümleri için elektrik enerjisini saklıyor. Sistem, araç üzerindeki şarjı hedefe ulaşıldığında sıfıra indirerek genel verimliliği maksimum seviyeye çıkarıyor.
Connected Car ‘MyBentley3’ hizmetlerinin en yeni versiyonuna, Pil Şarjım, Kabin Konforum ve Otomobilimin Durumu gibi Hibrite özgü çeşitli işlevler eklenecek ve bir akıllı telefon üzerinden kullanılacak. Bentley, Bentayga Hibrite sahip olmayı geleneksel bir otomobile sahip olmak kadar kolay hale getirmek için şarj etme deneyimine öncelik verdi. Uzaktan bir akıllı telefon üzerinden veya araç üzerindeki şarj noktasından bizzat kontrol edilebilen şarj durumu ve programlama, MMI sürücü ekranından ve kullanıcının akıllı telefonu üzerindeki bir uygulamadan görülebilecek.

Diğer benzersiz özellikler arasında, uygulamanın yakındaki veya uygun (arama kriterlerinize göre) şarj istasyonlarını listelediği ve otomobilin navigasyon sistemine varış yerleri olarak ekleme seçeneği veren E-Şarj ve otomobilin kapısı açıldığında kabinin optimum sıcaklıkta olmasını sağlayacak şekilde ısınmasını (veya soğumasını) kontrol edebildiğiniz Kabin Konforu özelliği bulunuyor.
Bentayga Hibrit’in Araç Şarj Noktası, normal yakıt kapağının karşı tarafında bulunuyor. Otomobil, buradan evdeki bir elektrik prizine veya genel bir şarj noktasına bağlanabiliyor. Arka bagaj bölmesinde otomobili bu iki kaynaktan her birine bağlamaya yarayacak kabloların bulunduğu özel çantalar yer alacak.
NEDC döngüsünde 50 kilometreyi aşan etkileyici bir elektrikli menzile sahip olacak şekilde pilin evdeki bir prizden tam şarj edilmesi 7,5 saat sürecek. Ancak evlerinde sanayi elektriği bağlantısı olan müşteriler şarj süresini 2,5 saate indirebilecekler.

STARCK POWER DOCK’TAN ZAMANIN ÖTESİNDE BİR BENTLEY
Bentley, Bentayga Hibrit müşterileri için son derece cazip bir şarj ünitesi olan Power Dock konseptini yaratmak için ünlü tasarımcı Philippe Starck ile işbirliği yaptı.
Bu esas parça, hem Bentley’den hem de Starck’tan beklenecek şekilde ayrıntılara gösterilen büyük özeni ve sürdürülebilir ve zarif malzemeler kullanılmasını gözler önüne seriyor. Şık çevre, preslenmiş eco-linen ile yapıldı ve biyolojik kaynaklı ısıyla sertleşen reçine kullanıldı, kubbemsi ön cephe ise sıcak baskılı alüminyum döküm kullanılarak şekillendirildi.
Minimal ve zarif Power Dock, şarj kablolarını evde düzenli ve güvenli tutmak için tasarlandı. Ayrıca hibrit yeniden şarj işlemine lüks bir dokunuş getiren Power Dock, her evi güzelleştirecek işlevsel bir sanat eserine dönüşüyor.
Starck’ın zarif eseri, dokunulabilen yüzeyleri ve davetkar estetiğiyle Bentayga Hibrit müşterilerini eve gider gitmez şarja takmaya yönlendirecek böylece her yolculuğa başlarken, sadece elektrikle gidebilecekleri menzile maksimum seviyede olmasını garanti edecektir.

YENİLİKÇİ ÖZELLİKLER VE GELİŞMİŞ TEKNOLOJİLER
Güvenliği, konforu ve kolaylıkları arttırmayı amaçlayan bir dizi sürücü destek sistemi ve bilgi-eğlence özelliği Bentayga Hibrit’in yenilikçi ve gelişmiş bir SUV olmasını sağlıyor.
Adaptif Hız Kontrolü (ACC) ve Trafik Asistanı işlevlerini içeren, sürücünün öndeki araçla arasında bir zaman boşluğunu koruyabilmesini sağlıyor. Öngörülü ACC, navigasyon verilerini, sensörleri ve kameraları kullanıp yaklaşan virajlar, şehir sınırları ve hız limiti değişikliklerini öngörerek, aracın hızını bunlara göre değiştiriyor ve hem konforu hem de yakıt tasarrufunu artıyor.
Bentayga Hibrit’te şehir alanları için çeşitli sürücü destek sistemleri bulunuyor. Çok çeşitli trafik işaretlerini tespit edip sürücüye bilgi veren Trafik İşareti Tanıma, park alanından geri geri çıkarken radar teknolojisini kullanarak arkadan geçen araçları tespit eden Arkadan Geçen Araç Uyarısı ve dört kamera kullanarak aracın çevresinin genel resmini gösteren bir sistem olan Yukarıdan Görünüm gibi sistemler bir araya gelerek günlük kullanımda büyük kolaylık sağlıyor.

Araçta bulunan Park Asistanı, (hem paralel hem de dikey) uygun park yerlerini tespit ediyor ve otomatik direksiyon devreye girerek, dar ve karışık yerlerde bile park etme manevralarını destekliyor.
Diğer inovatif sistemler arasında, kızılötesi teknolojiyi kullanarak potansiyel engelleri belirleyen Elektronik Gece Görüşü ve sürücünün dikkatinin dağılma ihtimalini azaltarak güvenliği artıran Ön Cam Göstergesi bulunuyor. Bentayga’nın sekiz inçlik dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi, sınıfının en iyisi navigasyon sistemi, 60 GB’lik bir sabit disk ve 30 dil seçeneği sunuyor.
Arka koltuk yolcuları, Bentley Eğlence Tabletinden yararlanabiliyorlar: 10,2 inçlik Android cihaz, 4G, WiFi ve Bluetooth teknolojileriyle otomobilin içinde kolay ve hızlı bir bağlantı sağlıyor.
Müşteriler Bentayga Hibrit için üç farklı ses sistemi arasında tercih yapabiliyorlar: Bentley Standart Audio, Bentley Signature Audio ve Naim for Bentley Premium Audio. Bu son sistem, 1.950 vat kapasiteyle ve en yüksek ses frekanslarının benzersiz bir şekilde yeniden yaratılmasını sağlayan 18 hoparlörden ve süper yüksek frekanslı hoparlörlerden oluşan bir ağla segmentin en güçlü sistemini sunuyor.

HEYKELSİ FORM, KESKİN ÇİZGİLER VE ZARİF UYGULAMA
Bentayga Hibrit’in tekerlek kemerleri, çamurlukları ve kaput kapağı spor otomobil ile SUV arasında bir denge sağlıyor.
Ultra ince Bentley güç hattı ve kaslı arka kısım, otomotiv dünyasında yapılmış en büyük tek parça alüminyum presleme işinin bir parçası olarak, yan profilde sıkı bir gerginlik sergiliyor Geniş matris ızgara ve B şeklindeki yan hava girişi Bentayga’ya modern ve dinamik bir zarafet veriyor.
Bölmeli arka ışıklar arasına yerleştirilen ‘B’ şeklindeki grafik Bentayga için akşam ve gece saatlerinde anında göze çarpan bir imza oluşturuyor.
Bentley’in bugüne kadarki en verimli modeli, dış kısımdaki çeşitli zarif işaretler sayesinde fark edilecek. Ön kapıların alt kısmında ve kapı eşiklerinde bulunan bakır renkli ‘Hybrid’ rozeti – ayrıca tekerleklerin merkezindeki ve Bentley rozetlerindeki bakır kaplama – Bentayga’nın yeni motor sisteminin elektrikli performans potansiyeline dikkat çekiyor. Ayrıca basamak saclarında da gömme olarak ‘Hybrid’ yazısı bulunacak.

DÜNYANIN EN GÜZEL KABİNİ BENTLEY’İN MERKEZİNDE EL İŞÇİLİĞİYLE YAPILDI
Bentayga Hibrit’in içinde her tarafta ahşap ve deri malzemeler kullanılarak, elle yapılmış ve mutlak mükemmellik sunmak amacıyla hassas bir şekilde tasarlanmış olan dünyanın en güzel kabinini yer alıyor.
Metal, ahşap ve deride ayrıntılara gösterilen özen modern İngiliz lüksünün simgesini oluşturuyor.
Bentayga’nın kokpiti hem lüks hem de hassasiyet açısından yeni standartları belirlerken seçkin ahşap kaplamalar ve metal unsurlar arasında kılı kırk yaran bir tolerans gösteriliyor. Gösterge tablosu ikonik Bentley ‘kanat’ tasarımından ilham alırken çok güzel bir kaplamaya sahip yüzeyler kapıdan kapıya, gösterge gözlerinin üstünden, orta konsolun altından yolcu tarafındaki yan şeridin ve ayak boşluğunun etrafından incelikle akıyor.
Özenle seçilmiş kaplamlar, kabinin her yerinde kusursuz ve zarif yüzeyler oluşturuyor. 15 parçanın her biri Bentley’in ustaları tarafından yedi farklı kaplama seçeneği arasından seçilerek şekillendiriliyor ve ayrıntılara gösterilen büyük özenle işlem tamamlanıyor.
Son derece parlak, el yapımı metal unsurlar gösterge paneli, orta konsol ve kapıları süslüyor. Sürüş modu seçme düğmesi, vites kolu, ikonik mercek havalandırma delikleri ve org parçalarına benzeyen düğmeler üzerindeki tırtıklar, daha da sofistike ve somut bir zarafet katıyor.
Tek tek elle yapılan, ayarlanabilir minder ve arkalık destekleri gibi 22 çeşit ayar özelliğine sahip ön koltuklar her şartta süper destek ve konfor sağlıyor. Şımartılma hissi, altı programlı masaj sistemi, koltuk ısıtması ve havalandırmayla daha da artıyor.
Dört veya beş koltuklu konfigürasyon seçildiğinde, Bentayga’daki tüm deri koltuklar, kontrast dikişler ve ‘omuzlar’ ve desteklere uygulanan kapitone baklava deseniyle çok güzel bir İngiliz av ceketinin tasarımına benziyor.

Bentley uzmanlarının bizzat seçtiği en güzel boğa derileri, soğuk Avrupa iklimlerinden gelen doğal olarak bronzlaşmış ve hiçbir zaman baskı yapılmamış derilerdir. Müşteriler, üç iki renkli ve bir tek renkli renk ayrımıyla 15 renk tercihine sahip oluyor.
Dört koltuklu konfigürasyon, tasarım, konfor ve lükste en üst noktayı oluşturuyor. İki ayrı arka koltuk, 18 çeşit ayar, masaj ve havalandırma fonksiyonlarının yanı sıra ayak koyma yerlerine sahip. Kaplamalı arka konsol, bardak tutucular, geniş eşya saklama bölmeleri ve USB şarj soketleri gibi ilave işlevler içeriyor.
Otomobildeki gösterişli ortam kabini bagajdan ayıran sabit arkalıkla tamamlanıyor. Bentley’in imzası niteliğindeki kapitone baklava deseni ve kayak penceresiyle, SUV sektörüne yeni standartlar getiren kapalı bir arka kabin alanı oluşturuyor. Baştan sona uzanan panoramik sunroof ve akustik ara katmanlar bol bol güneş ışığının girmesini ve yüzeyler ve ayrıntıların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ