Reklam
Reklam

Yerli otomobilin insan kaynağı yetişiyor

  • 09 Eylül 2019
  • 1.112 kez görüntülendi.
Yerli otomobilin   insan kaynağı yetişiyor
Reklam


Yerli otomobil ekosisteminin oluşturulması için gerekli insan kaynağının şimdiden planlanması gerektiğini belirten Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Baştürk, bunun için üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarında revizyonlar/ilaveler yapılabileceğini, özel yüksek lisans ve doktora programları açılabileceğini belirtti.
Altınbaş Üniversitesi bünyesinde elektrikli bir araç üretmek üzere proje oluşturduklarını belirten
Dr. Öğ. Üy. Süleyman Baştürk, EVA adlı bu projenin ve benzerlerinin yerli otomobil için ihtiyaç duyulan kalifiye personel ihtiyacını karşılamada önemli rol oynayacağını belirtti.

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğ. Üy. Süleyman Baştürk, Aralık ayında yürüyen prototipinin tanıtılması beklenen yerli otomobilin başarısının gerekli insan kaynağının yetiştirilmesine bağlı olduğunu belirtti. Yerli otomobil ekosistemini devam ettirecek ve daha da geliştirecek bilim insanı, mühendis, yönetici ve tekniker seviyelerindeki personelin şimdiden yetiştirilmesi gerektiğini belirten Dr. Öğ. Üy. Süleyman Baştürk şu değerlendirmeyi yaptı: “Bunun için ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun üniversitelerle iş birliği içinde olması gerekiyor. Örneğin üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarında bu ihtiyacı karşılayacak şekilde revizyonlar/ilaveler yapılabilir. Ayrıca, yine üniversitelerle iş birliği içinde özel yüksek lisans ve doktora programları açılabilir ve bu projede çalışan personelin yetiştirilmesi sağlanabilir. Yine ikili iş birlikleri ile bu proje kapsamında ihtiyaç duyulan özel alanlarda üniversite ve/veya sanayi bölgelerinde uygulama ve araştırma merkezleri de kurulabilir. Bu tarz iş birlikleri ile ihtiyaç duyulan kalifiye personelin sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilmesi mümkün olacaktır.”

İNTERNET BAĞLANTISI SAYESİNDE BİR YAŞAM ALANI GİBİ OLACAK
Yerli otomobilin 3. seviyede otonom özelliklere sahip olacağını belirten Dr. Öğ. Üy. Süleyman Baştürk, bunun anlamını şöyle açıkladı: “2. seviye otonom özellikler olan belirli durumlardaki hızlanma/yavaşlama, frenleme ve yön kontrolü özelliklerine ek olarak 3. seviyede araç otonom olarak sürüş çevresini denetleyebilmekte ve şerit değiştirebilmektedir. Ancak sürücü, gerektiğinde araca müdahale de edebilmektedir. Aracın ağa bağlı olması ise her an internet bağı ile birçok uygulamayla iletişim halinde olması, yol üstündeki akıllı çevre ile (binalar, alış-veriş merkezleri, parklar, şarj istasyonları vs.) etkileşim halinde olması anlamına geliyor. Bu özellikleriyle bu otomobil bir nevi hayatımızın ev ve işyerinden sonra üçüncü bir yaşam alanı haline gelmiş olacak.”

GELECEKTE TAM OTOMASYON HEDEFLENİYOR
İlerleyen yıllarda yerli otomobilin tam otomasyona yani sürücü müdahalesi olmadan sürüş yeteneğine sahip olmasının beklendiğini belirten Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğ. Üy. Süleyman Baştürk, “Dolayısıyla bu sistemlerin geliştirilmesinde yazılım mühendislerine çok büyük ihtiyaç olacaktır. Üniversitelerimizde bulunan bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi bölümlerimizle bu alandaki ihtiyaç karşılanmaya çalışılıyor. İlerleyen yıllarda Endüstri 4.0, nesnelerin interneti (IoT), akıllı sistemler, yapay zekâ gibi kavramlar daha çok hayatımıza girdikçe yazılım mühendislerine ihtiyaç artacaktır. Dolayısıyla, üniversitelerimizdeki mevcut bölümler sayısal olarak şu aşamada yeterli görünse de niteliğinin arttırılması gerekmektedir. Bunun da en önemli ayağını uygulamalı eğitim ve üniversite-sanayi iş birliği çalışmaları oluşturmaktadır” dedi.

ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ’NİN ELEKTRİKLİ ARACI “EVA”

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi koordinatörlüğünde elektrikli araç üretmek üzere bir proje oluşturduklarını belirten Dr. Öğ. Üy. Süleyman Baştürk, EVA adlı bu projeyi şöyle anlattı: “Bu projeyi yürüten takımımızın adı da EVA (ElectricVehicle of Altınbaş) Team olarak belirlendi. Mütevelli Heyetimiz ve Üniversite yönetimimizin büyük desteği ile başladığımız bu projede üreteceğimiz araç ile, TÜBİTAK’ın düzenlediği “Efficiency Challenge-Elektrikli Araç Yarışmaları”na katılmak üzere başvuruda bulunduk ve bu başvurumuz kabul edildi. Takımımız Makine, Elektronik, Bilgisayar, Yazılım ve Endüstri Mühendislikleri ile İşletme Bölümlerinden Öğretim Üyesi ve öğrencilerimizden oluşuyor. Dolayısıyla, öğrencilerimiz disiplinler arası bir takımda görev alarak sıfırdan nihai ürüne bir elektrikli aracı tasarlamış ve imalatını gerçekleştirmiş olacaklar. İlk aracımız olan EVA-1 test sürüşü aşamasına gelmiş olup kısa zamanda TÜBİTAK yarışlarına hazır hale gelecektir.”
Öğrencilerin bu projeyle elektrikli araç üretmek için gerekli tüm safhaları yaşayarak ve bizzat yaparak deneyimlediklerini Dr. Öğ. Üy. Süleyman Baştürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “EVA ve benzeri projeler, aslında yerli otomobil için ihtiyaç duyulan yetişmiş kalifiye personel ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynayacaktır. TÜBİTAK, 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik yaptığı alternatif enerjili araç yarışmalarıyla belli oranda personel yetişmesini de sağlamış oldu. Bundan sonraki yıllarda da TÜBİTAK ve ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun iş birliği ve destekleriyle bu kaynağın daha da çeşitlenmesi ve niteliğinin arttırılması sağlanabilir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yeni Peugeot SUV 2008, 24 Ocak’da fiyatı belli olacak ve 29 Ocak’ta da satışa çıkacak...
   Yakın Geleceğin SUV Serisi “Jeep 4xe” Görücüye Çıktı! Jeep, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Las...
Renault Grubu hibrit versiyonlarının lansmanını gerçekleştiriyor: Renault Grubu, 2020 Brüksel Otomobil Fuarı’nda en çok satan...
YENİ TOYOTA GR YARIS: RALLİ PARKURLARINDAN YOLLARA Toyota, Dünya Ralli Şampiyonası’nda elde ettiği şampiyonluk deneyiminin...
KIA’nın Yeni Kompakt SUV’u XCeed Türkiye Yollarında! Geniş ürün gamı, üstün performansı ve teknolojisiyle fark...
İşte PARIS-DAKAR 2020’yi anlatan en iyi 48 kare. BORA KÖKTENER SEÇKİSİ FOTO GALERİ Uçan kamyonlar...
2019 sezonunda Almanya VLN Serisi’nde ülkemizi başarıyla temsil eden ve sezonu H4 klasmanı üçüncüsü olarak...
Hyundai Motorsport, 2020 Dünya Ralli Şampiyonası’na dört önemli pilotuyla başlıyor. Gövdesi ve alt yapısı İzmit’te...
Dünyanın en ünlü rallisi Dakar Rallisi, yarın Suudi Arabistan’ın gizemli ve derin çöllerinde başlıyor. Kızıl...
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı ve Yönetim Kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen...