BENTLEY EXP 10 SPEED 6 KONSEPT

  • 06 Mart 2015
  • 1.752 kez görüntülendi.
BENTLEY EXP 10 SPEED 6 KONSEPT

YÜKSEK PERFORMANSLI İKİ KİŞİLİK SPOR OTOMOBİLE İNGİLİZ YORUMU

Bentley Motors, EXP 10 Speed 6 konsept otomobili ile lüks ve performansın gelecekte izleyeceğimuhtemel yolu gözler önüne seriyor.Modern otomotiv tasarımı, el sanatlarında üstün beceri, en güzel malzemeler ve ileri performans teknolojisi kullanılan bu konsept, yüksek performanslı iki kişilik spor otomobile İngiliz yorumu getiriyor.

Şirketin ilk yıllarında yarışlarda elde ettiği başarılardan, motor sporlarında günümüzde kazanılan uluslararası başarılara kadar her zaman “hız” Bentley’in DNA’sının bir parçası oldu.Bunun verdiği ilhamı baştan sona her parçasında yansıtan EXP 10 Speed 6, ikonik Bentley tasarımının ipuçlarını yenilikçi işçilik teknikleri ve modern teknolojiyle birleştiriyor.
Otomobilin hem içinde hem de dışında vurgu olarak kullanılan bakır parçalar, konseptin geliştirilmiş yeni motor ve güç aktarım organların hibrit performans potansiyelinin altını çiziyor. Maksimum hız gibi performans hedeflerinin rakipleri zorlaması ve bu sınıfta yeni standartları tanımlaması bekleniyor.
Bentley EXP 10 Speed 6 (10)
ÇAĞDAŞ TASARIM, YİNE DE BİR BENTLEY OLDUĞU GÖZDEN KAÇMIYOR
EXP 10 Speed 6’nın dış tasarımı, uçak gövde ve kanatlarının aerodinamik biçimlerinden ilham alan kaslı ve atletik bir yüzey ifadesi taşıyor. Tasarımın ruhu, Bentley’in tasarım ipuçlarına çağdaş yorumlar getirerek, bunları güzellik ve hassaslıkla bileştiriyor. Sonuçta temiz ve modern yüzeyleri olan, bir taraftan da bir Bentley olduğu gözden kaçmayan bir coupe ortaya çıkıyor.

İkonik Bentley matris ızgarası ve dört yuvarlak fardan, İngiliz Yarış Yeşili’nin daha koyu, zengin ve yoğun metalik bir versiyonu olan boya rengine kadar otomobilin her tarafındaki klasik başlangıç noktalarından hareketle yaratılan heyecan verici çağdaş fikirler belirgin bir şekilde görülüyor. Bentley’in klasik lüks anlayışının ilkeleri, yeni canlandırıcı şekillerde ve en yeni teknolojinin yanında, yeni teknikler kullanılarak uygulandı.

EXP 10 Speed 6’nın biçim ve hatları, keskin hatlar ile akıcı yüzeyler arasında uyum sağlayan ve hızı ima etmek için kıvrılmış yüzeyleri kullanan dinamik bir yapı oluşturuyor. Kaslı oranların yanı sıra, kısa ön çıkıntı, uzun kaput, alçak ızgara ve arkada uzun C sütunuyla oluşan şeklin kullanılmasıyla elde edilen atletik duruş ile birlikte otomobilin dış tarzı, yüksek hız potansiyeline işaret ediyor.
Dış kısımda kullanılan her malzeme ve her bir ayrıntı modern Bentley tarzına uygun tasarlandı. En gelişmiş 3D metal baskı teknolojisi; ızgara örgüsü, egzozlar, kapı kolları ve yan hava girişlerinin mikro ölçekte tasarım ayrıntılarının hassas bir doğrulukla yapılabilmesini sağladı. Örneğin ikonik Bentley ızgara örgüsü artık düz bir kafes örgüsü değil, ancak belli bir açıdan bakıldığında görülebilen çeşitli derinliklere ve karmaşık bir üç boyutlu geometriye sahip. Bentley’in tanınmış kapitone derileri, farlardaki hassas kesimli camların üç boyutlu dokusuna ilham verdi.

Bu dış unsurların bir araya gelmesi gelecek nesil Bentley’i ortaya çıkarıyor: ince, güçlü, zarif bir hassasiyete sahip; geçmiş, bugün ve gelecekteki tüm Bentley’lerin ortak noktası olan tasarım unsurlarının geçirdiği yeni dönüşümler çerçevesinde tasarlanmış bir Bentley.

BENTLEY’İN PERFORMANSA EN FAZLA ODAKLANAN LÜKS KABİNİ
Otomobilin içindeki esin kaynağı, tüm kabinin etrafında dolaşan, konsoldan ve iki simetrik kanattan geçip kapılara aktıktan sonra yeniden konsoldaki kol dayanağına geri dönen kesintisiz çizgi oldu. İki şık kapitone döşemeli spor koltuk, dar orta konsolun iki yanına yerleştirildi. Konsol üzerinde sürücüye yönelik zarif kontrol düğmelerinin yanı sıra son derece sezgisel bir sistemle çalışan 12” ekran bulunuyor. Bu özellikler fütürist teknolojiyi sorunsuz bir şekilde yenilikçi Bentley işçiliğiyle bir araya getiriyor.

Her ayrıntıda Bentley’in iç mekan DNA’sının ilkeleri dikkate alındı ve bu ilkeler daha da ileri taşındı. Örneğin, klasik olarak ve bilerek Bentley tırtıklı yapılan yüzeyler, otomobilin bütün kontrollerinde bulunuyor ancak artık çelik ve bakırın birlikte kullanıldığı bu yüzeyler iki metal kullanılarak yapılan 3 boyutlu bir doku yaratıyor.

Geleneksel malzeme ve çağdaş tasarım ifadeleri kullanılmaya devam edilirken, EXP 10 Speed 6’nın kapılarında, masif, boyuna damarlı kiraz ağacı üzerine doğrudan frezelenmiş 3 boyutlu kapitone özelliği bulunuyor. Bu işlem sonucunda elde edilen her baklava diliminin ortasında bir bakır parça yer alıyor.
Bentley EXP 10 Speed 6 (3)
Orta konsoldaki alüminyum çerçeve içinde yer alan dokunmatik ekrandan dijital bilgiler veriliyor, kontroller ise dokunmatik olarak yapılıyor. Öndeki göstergeler araç çalışmazken düz pozisyonda dururken, araç çalıştırıldığında sürücünün görüş açısına göre yeniden konuşlanıyor. Otomobil, alüminyum, bakır ve kiraz ağacı kaplamalı, simetrik olmayan vites kolunun üzerindeki hareketli “B” düğmesine basarak çalıştırılıyor. Mekanik devir sayacı ve dijital ekran bir araya geldiğinde modern sürücü bilgilendirme sistemi ile analog cihazların güzelliği arasında mükemmel bir denge kurulmuş oluyor.İç mekanın arka kısmı, özel tasarlanmış dört parçalı bagaj setini alacak şekilde iki bölüme ayrıldı. İç mekanın tamamında olduğu gibi arka kısımda da Bentley’in ustalarının el işçiliğiyle en kaliteli PaltronaFrau derisiyle döşendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
“DURMAK NEDEN” mottosu ile basının karşısına çıkan yeni TOYOTA Yaris, piyasaya 209.100 lira ile 336.300...
Hyundai, performanslı N model serisine Yeni Elantra ile devam ediyor. Üstün bir sürüşe sahip olan...
Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, 19 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen dijital lansman ile tüm dünyaya tanıtıldı. ‘Lüks’...
İlk bakışta Porsche’ye benzese de, 228 beygir gücüyle ortaya çıktı Kağıt üzerinde, 2022 BRZ selefinin...
211.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Daha dinamik dış tasarım, iç mekânda üst segmentlere yaklaşan...
Yarış dünyasına yeni nesil süper spor otomobili MC20 ile dönmeye hazırlanan Maserati, geleceğini köklerindeki yarışçı...
Suzuki Ecstar Takımı’ndan Joan Mir 2020 MotoGP Dünya Şampiyonu Oldu! Suzuki Ecstar takımının İspanyol pilotu...
Yazık çok yazık. Çok başarılı bir organizasyona imza at, ama işin sonundaki yapılan işgüzarlıkla berbat...
7. kez Dünya Şampiyonu oldu 2020 Formula 1 sezonunun 14. yarışı olanTürkiye Grand Prix’sini Mercedes-AMG...
  F1 Pilotu Lewis Hamilton İstanbul’da 7’nci Dubleyi Hedefliyor! Dünyanın önde gelen petrol şirketlerinden birisi...