Yeni BMW X5

  • 08 Haziran 2018
Yeni BMW X5

Yeni BMW X5 Amerika’da deneme sürüşüne çıktı.

Güney Carolina’da düzenlenen deneme sürüşünde, katılımcılardan tam not alan BMW X5, şimdi Avrupa için hazırlanmaya başladı.

Üçüncü nesil 2014 X5, 2007’de piyasaya sürülen ikinci nesil X5’ten yeniden tasarlanan bir şasi üzerine inşa edilmiş, tamamen yeni bir modelden ziyade bir “güncelleme” olarak kabul edilen bir arazi aracı. Dördüncü nesil 2019 X5 sıfırdan başlıyor. BMW’nin Küme Mimarisinin SUV versiyonuna – X3 ve X7 ile aynı – devam etse de BMW, ağırlık oranını azaltmak yerine gee-whiz çok-malzeme yapısını kullandı. Boş bir ağırlık rakamı alamadık ama BMW yeni X5’in giden araçla aynı sertliğe sahip olduğunu söyledi, “belki iki veya üç milimetrelik bir dingil mesafesi üzerinde, yükseklik ve genişlikteki daha küçük değişiklikler ile yaklaşık 1,1 inç daha uzun.” Yani, 2018’den daha fazla X5.

2019 X5, yatay ve dikey çizgiler üzerinde bir vurgu yaparak daha basit bir yüzey kaplaması yapıyor ve bu nedenle bir sterner açıklaması yapıyor. İki keskin diken dikeni, daha derin kenarları daha belirgin kenarlara doğru ortalayarak, kaputu kırar. Aktif panjurları saklayan büyük bir ‘monokrom ızgara, daha büyük ve daha düz bir yüzeye hükmediyor. Ön fasyadaki birkaç açılı çizgi sert köşelere doğru geliyor, X5’in kısmi altıgenler için ışık halkalarını yuvarlaklaştırdığı, far muhafazalarına taşınan bir tema. Acımasız tema, X3’ün karşılaştırma yaparak tutkulu olmasını sağlıyor.

Üçüncü sıra seçeneği devam ediyor, ancak kullanıma sunulmayacak. X5, Ağustos ayında Güney Carolina tesisinde üretime başlıyor, üçüncü sıra ise Aralık üretimi boyunca dört ay sonra devreye giriyor. BMW X7’yi üç sıralı X5’lerle kadar şatafatlı olmayacak, böylece aynı boyutta olan yeni X5’in ışığında, sadece acil durumlarda kullanılmak üzere ekstra iki koltuk yangın söndürücülerin altında yer alacak. 3. sıra, bagajdan manuel olarak ortaya çıkacak.

Sıfır 60 km/s hızlanması 5.3 saniye olan 456 hp’lik motor ise, 4.4 litre.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ