EURO 6 hakkında herşey

  • 09 Aralık 2014
  • 1.267 kez görüntülendi.
EURO 6 hakkında herşey

Euro 6 hakkında merak edilen her şeyi Bosch açıklıyor:

Euro 6’ya geçiş sürücüler açısından ne anlama geliyor?
• Türkiye’de Euro6’ya geçişin ilk aşaması 1 Ocak 2015 itibarıyla gerçekleşecek. Avrupa egzoz gazı emisyon mevzuatına göre, yeni araçlarda CO2 emisyonu 2015 yılına kadar km başına ortalama 130 g olacak şekilde düzenlenmiş olmalı. Bu oran 2021 yılında ise 95 g/km’ye düşürülmüş olmalı.
• Avrupa Birliği’nde taşıtlar için egzoz gazı emisyon standartları belirleyen Euro 6’ya göre, dizel otomobiller de benzinli otomobiller kadar temiz hale getirecek.
• Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Eylül 2014 itibarıyla yürürlüğe giren mevzuata göre, dizel araçlar artık kilometrede 80 mg’ den fazla nitrojen oksit salamayacak.
Bosch, Avrupa Birliği’nde taşıtlar için egzoz gazı emisyon standartları belirleyen bir düzenleme olan Euro 6’yla ilgili bilgi verdi. Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young Euro 6’nın, dizel otomobilleri de benzinli otomobiller kadar temiz hale getireceğini söyledi. Yeni düzenleme, taşıt emisyonlarındaki partikül ve nitrojen oksitlerde yeni üst sınırlar belirliyor. Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Eylül 2014 itibarıyla, dizel araçlar artık kilometrede 80 mg’ den fazla nitrojen oksit salamayacak (benzinli taşıtlar: kilometrede 60 mg). Bir önceki üst sınır kilometrede 180 mg idi. 1 Ocak 2015’ten itibaren satılan tüm yeni taşıtların Euro 6 limitlerini karşılaması zorunlu olacak.
Egzost
Türkiye’de de zorunlu oluyor
Binek ve hafif ticari araçlar için, yeni tip onayı alacak modellerin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Euro 6 emisyon standardına uygun olması planlanıyor. Hali hazırda satışı devam eden sıfır modellerin, Euro 6’ya revize edilerek satışına devam edilmesi için ise araç üreticilerine 1 Ocak 2017’ ye kadar süre tanınması gündemde.
Ağır ticari araçlar için Euro 6’ya geçiş ise 3 aşamalı olarak planlanmış durumda. Bu aşamalar Euro 6A, Euro 6B ve Euro 6C şeklinde adlandırılıyor. Yeni tip onayı alacak araçlar 1 Ocak 2015’ten itibaren ilk aşamada istenen normları (Euro 6A) ve 1 Ocak 2016’dan itibaren ise üçüncü aşamada (Euro 6C ) istenen normları karşılamak durumunda. Halen satışı devam eden yeni modellerin revize edilmesi için ise aynı şekilde üç aşama söz konusu. 1 Ocak 2016’dan itibaren ilk aşama normları karşılanmalı, 1 Ocak 2017’den itibaren ise araçlar üçüncü aşamaya uygun olmalı.
Avrupa’nın egzoz gazı emisyon mevzuatının amacı nedir?
1993 yılında Euro 1 düzenlemesinin hayata geçirilmesinden bu yana, karayolu trafiğinden kaynaklanan emisyon değerlerinde yüksek oranda bir azalma sağlandı. Bosch tarafından sunulan gelişmiş otomotiv teknolojisi; araçlardaki CO2, nitrojen oksitler ve partiküller gibi maddelerin emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunuyor.Güç aktarım organlarındaki teknik ilerlemeler de etkisini gösteriyor: 1990 yılından bu yana, dizel motorların partikül emisyonları yaklaşık yüzde 99 oranında azaltılırken, günümüzdeki dizel araçlar 1990’ların başlarındaki benzer taşıtlara kıyasla yüzde 98 daha az nitrojen oksit salınımı gerçekleştiriyor. Güç aktarım organlarında elektriğe geçişteki ilerlemenin sürmesiyle birlikte, bu emisyon değerleri daha da düşecek.
Otomobiller için Avrupa Birliği tarafından yapılan düzenlemenin ardından belirlenen hedefler şu şekilde sıralandı;
– Yeni araçlarda CO2 emisyonu 2015 yılına kadar km başına ortalama 130 g olacak şekilde düzenlenmelidir.
– Bu oran 2021 yılında ise 95 g/km’ye düşürülmelidir.
– Bu değerler ortalama olarak belirlenmiştir. Araç ağırlığına bağlı olarak bu değerler belirlenen bu oranlara bağlı kalacak şekilde değişebilir.
Otomobiller artık daha mı pahalı olacak?
Euro 6’ya uyumlu modellerin fiyatları, genellikle Euro 5 uyumlu benzer modellerin fiyatları ile aynı aralıkta kalıyor. Kimi Euro 6 uyumlu modellerin, örneğin farklı bir şanzıman veya farklı lastikler gibi, ek özelliklere sahip olması fiyatları artırabiliyor. Bu ekstra özelliklerden kaynaklanan ek maliyetler çıkartıldığında, Euro 6 modellerin fiyatında halen kayda değer bir artış bulunmuyor.
Euro 6 dizel taşıtların teknolojisini nasıl değiştiriyor?
Dizel taşıtların Euro 6 ile belirlenen düşük emisyon limitlerini karşılayabilmek için mükemmel şekilde ayarlanmış bir egzoz gazı arıtma sistemine ihtiyacı bulunuyor. 1.700 kilograma kadar olan araçlar için, düşük maliyetli bir NOx depolamalı katalitik konvertör yeterli oluyor. Ağır taşıtlarda, sadece AdBlue özellikli bir SCR katalitik konvertör bunu yapabiliyor. AdBlue özellikli SCR katalitik konvertör sistemi, AdBlue adlı kokusuz üre çözeltisi ile nitrojen oksitleri zararsız su buharına ve nitrojene dönüştürüyor. AdBlue, belirli aralıklar ile araç bakımlarında yeniden dolduruluyor.
Euro 6 Türk sürücüler için neleri değiştiriyor?
Euro 6, Türkiye’de hâlihazırda otomobili olanlar için hiçbir değişiklik getirmiyor. Bu kişiler, taşıtlarını eskisi gibi kullanmaya devam edebilirler. Bununla birlikte, en son teknolojiye sahip bir modele sahip olmak isteyen yeni araç alıcılarının Euro 6’ya geçişin farkında olması önemli.
Bu tarihlerden önce Euro6’ya uygun olmayan araçlar satın alanlar için ise herhangi bir düzenleme söz konusu değil. O araçlar aynı şekilde kullanılmaya devam edilebilir. Bu uygulama yalnızca yeni satılacak araçlar için geçerli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
B Segmentinde Yüksek Performans: İzmitli i20, 1.6 lt turbo motoruyla 204 beygir güç üreterek segmentineheyecan...
Mercedes-Maybach’ın SUV segmentine seri olarak üretilen ilk girişi, içerik ve fiyatlandırma açısından ızgarasındaki amblemi yaşıyor. GLS...
Jeep 2020 Yılını Rekorla Kapatacak! Özgürlük, tutku ve macera severlerin ortak noktası Jeep; performans ve...
Mercedes, elektrik teknolojisinin alışılmışın dışında neler yapabileceğini göstermek için bir çift etli portal aksa bir EQC düşürdü . 4×4²...
Heyecan Katmaya Geliyor. Gelişen boyutları, özgün ve dinamik tasarımı ile Hyundai i20 şimdi daha çekici...
2020 Formula 1 sezonunun 11. yarışı EifelGrand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton, Michael...
Premium otomobil üreticisi Lexus; lüks, teknolojik ve sıra dışı tasarıma sahip otomobilleriyle öne çıkarken aynı...
B segmentinin iddialı oyuncularından Hyundai i20, merakla beklenen N versiyonuna kavuşuyor. i20 WRC ralli otomobilinden...
Intercity İstanbul Park’ta 13-14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Formula 1TM DHL Turkish Grand Prix 2020 etkinliği...
13-15 Kasım’daki Formula 1 yarışı SEYİRCİSİZ olacak. İstanbul Valiliği tarafından seyirci girişi yasaklandı. sebep PANDEMİ.