Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç: “Pazar bu sene 700 binlere çıkabilir”

  • 17 Mart 2020
  • 2.578 kez görüntülendi.
Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç: “Pazar bu sene 700 binlere çıkabilir”

Yeni Fiat 500X SUV

2019 hepimizin, özellikle otomotivle uğraşan herkesin unutamayacağı bir yıldı. Zor geçen bir yılı geride bıraktık. Dönüp baktığımızda çok ciddi ve fazla sayıda değişimler yaşadık. ÖTV ve KDV indirimleri ile hurda indiriminin bu duruma paralel olarak devam etmesi, devlet bankalarının kredi faizlerini düşürmesi, emisyon sınırlarının değişmesiyle birlikte yenilenen motor normları bir çırpıda aklımıza gelenler. Yılsonuna kadar pek çok süreci birlikte yaşadık. Sonuçta kısa vadeli planlamalar yaparak bir yılı geçirdik.

2019 yılında satış adetlerini artıran tek marka Fiat

Fiat markası olarak yıla başlarken, 50 bin adetlik satış hedefi koymuştuk ve bu seviyenin üzerine çıkmak istiyorduk. Sene sonunda satış adedimizi 76 bin adedin üzerinde gerçekleştirdik. Açıkçası bu kadar tereddütte olunan, belirsizliklerin hâkim olduğu bir yılda bizim için çok önemli bir sonuç. Satış adedini önden söylemenin bir sebebi var. Biz hem Tofaş Fabrikası’nın yaptığı yatırımlarla hem de bayi teşkilatının maddi- manevi çok büyük bir yatırımıyla bu noktalara geliyoruz. Hiçbir marka, bayi teşkilatı güçlü olmadan bu noktaya gelemiyor. Biz özellikle bayilerimizi bu zor dönemde sağlıklı bir biçimde yaşatmak için satış adetlerimizi koruma ve artırma konusunda tüm sene aktif olduk. Bunun sonucunda toplamda yüzde 16’ya yakın bir pazar payımız oldu. Bu sonuç Fiat markasında çalışan herkesin; Ar-Ge’den başlayarak üretim, tedarik zinciri ve tüm bayi teşkilatına uzanan kapsamda çok önemli bir başarı. Orta ve büyük ölçekli markalara baktığımızda 2018’e göre 2019 yılında adedini artıran tek marka Fiat oldu. Bundan büyük gurur duyuyoruz. Bu Pazar paylarına da yansıdı ve 10 yıl sonra Fiat markasına liderlik geldi. Tabi ki liderliği tekrar yakalamak da önemli… Çünkü Fiat markası, yıllarca bu liderlikle Türkiye otomotiv pazarındaki öncülüğünü hep gösterdi. Ama en önemlisi bizim için satış adetlerimiz korumak ve arttırmaktı.

Pazar bu yıl 700 binlere kadar çıkabilir

Bu yıla başlarken Pazar beklentimizi 550-600 bin adet öngörmüştük.  Yüzde 20’lik bir büyüme koymuştuk. Sektörde de bu anlamda ortak bir görüş var, herkes yüzde 20 büyümeyi telaffuz ediyor. Ocak-Şubat aylarında hurda teşviki bitmiş olmasına rağmen, düşük faizlerin de tetiklediği biraz da ertelenmiş talebin ortaya çıkmasıyla kuvvetli bir pazar yaşıyoruz. Ocak ayı beklentilerin üzerinde bir pazar gerçekleşti. Şubat ayı da öyle gidiyor. Biz 35 binlerin üzerine çıkar diyorduk ama pazar 40 binleri de görebilir. Mevcut durumda bir de bulunurluk faktörü var. Bu faktörden dolayı da pazarı tahmin etmek güçleşiyor.

Kendi perspektifimizden baktığımızda yani aldığımız talepler ve bayilerimizdeki showroom hareketinden yola çıkarak Pazar hareketli diyebilirim. Hem otomobil tarafında canlı, hem de hurda teşvikinin sona ermesinin ardından, hafif ticari araç tarafında da özellikle geçen sene ile kıyaslarsak daha iyi bir yıla başladığımızı söyleyebiliriz. Bu bizi nereye götürür, 600 binin üzerinde, hatta 700 binlere kadar bir pazarı telaffuz ettirir. Bu tempo devam ederse 700 binlere kadar çıkabiliriz. Fakat Ocak-Şubat aylarını alıp, tüm yılın tahminlerini değiştirmiyoruz.

Bugün bize “Fiat markasının yılsonu tahmini nedir?” diye sorsanız, yine 600 bin seviyelerinde diyebilirim. Bu tempo bizi iyi bir yere de götürür. Talep açısından yılın iyi başladığını söyleyebiliriz. Fiat markasına olan talebin açısından da Ocak-Şubat aylarında yılın beklediğimizden iyi başladığını söyleyebiliriz. Satış hedefimiz en az bu seneki kadar araç satışı. 

Rakam telaffuz etmemi isterseniz 80 bin adetin üzerinde tamamlamak istiyoruz. Biz hep satış adedinden yola çıkıyoruz, çünkü yatırımların geri dönüşü satış ve karlılıktır.

Egea yine iddialı

Fiat markasının son 5 yıldaki lider modeli Egea, 2020 yılında da iddiasını koruyacak. Egea, 2015 sonunda satışına başladığımız ve dört yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli. Geçen sene Egea ile çok gururlandığımız 55 bin adedin üzerinde satış rakamına ulaştık. Egea’nın Türkiye pazarında her yıl Pazar payını artırdı.  Geçen sene yüzde 13-14’lere varan pazar payı elde ettik. Zor bir sene geçirdik ancak Egea ürün gamının sadece Sedan’da da değil, tüm gövde tipleri ve tüm motor seçenekleriyle iyi talep aldığını söyleyebiliriz. Egea’nın yolculuğu iyi başlamıştı, 2019’daki rakamlarda da gördüğünüz üzere pazar payı açısından zirve yaptı ve 185 bin adede geldi. Egea, Tofaş’ın 50 yıllık tarihindeki Ar-Ge gücünün önemli bir yansıması. Biz hep bunu konuşuyorduk ama sadece Türkiye’de değil ihracat pazarında da bunun görünüyor olması bizi oldukça mutlu etti. Egea 2020 yılında da en önemli kozlarımızdan biri olacak.

Egea Hatchback kendi sınıfında ilk üçte

Bir yıl önce Sarıkamış’ta özel serilerin lansmanını birlikte yapmıştık. Özel serilerimiz de iyi bir yıl geçirdi. Hatchback‘teki Street, Sport, S-Design’da 1.200 adet civarında satış gerçekleştirdik. Toplam hatchback satışımız ise 3 bin adet civarında. Kendi sınıfında ilk üçe girdi Egea hatchback. Modelin, önemli bir rekabet ortamında ilk üçte olması, sürekli payını artırması önemli bir unsur. Station wagon pazarını da katlayacağız, pazarın önemli bir bölümünü Egea stationlar oluşturacak demiştik, bunu da gördük. İçinde bulunduğu tüm station wagonlar için önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz.

Egea’nın Başarısının Arkasında Tofaş ArGe var

Egea’nın dört yıl üst üste Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olmasının bir sebebi var. Egea’nın başarısının altında Tofaş ARGE’nin gücü var. Tofaş otomobil ARGE’sinde Türkiye’nin en önemli merkezi. Egea’nın hikâyesine baktığımızda Türkiye Pazarı önceliğe alınarak geliştirildi. Dolaysıyla Türk müşterisinin beklentilerine göre şekillendi. Üretim yetkinliklerinde üst seviyede bir fabrika olan Tofaş’ta üretilen Egea, kalite göstergelerinde oldukça başarılı. Hatta bu konuda, Almanya’nın resmi araç muayene merkezi GTÜ tarafından, “Tamir Gerektiren Sorular Kategorisi’nde 100 araç içerisinde, 0,84 hata oranı ile “Sınıfının En Dayanıklı Otomobili” olarak belirlendi.

Egea’nın yenilenme sürecini geçtiğimiz Mayıs ayında duyurmuştuk. 2021 yılından itibaren yaklaşık 200 milyon doların üzerinde bir yatırımla yeni Egea’yı piyasaya süreceğiz. Bu konu ile ilgili çok büyük bir merak olduğunu biliyoruz. “Yeni Egea’da hangi motor seçimi olacak, farklı model ya da versiyon olacak mı?” şeklinde sorular alıyoruz. Bilgileri tüm hazırlıkları bir araya getirdikten sonra, yakında paylaşacağız.

Fiat Doblo Özel Serisi Sadece 2020 Adet Üretilecek!

Türkiye otomobil sektöründe; Fiat markası adına mihenk taşı bir modelimiz daha var. Fiat Doblo… Türkiye’de üretilen modeller arasında en önemli hayat hikâyesine sahip olan modellerden biri olan Doblo, 2020’de 20 yaşına basıyor. 2000’de yolculuğuna başladı, şu anda dördüncü serideyiz. Bugüne değin 2 milyon adedin üzerinde üretimi oldu. Türkiye’de 450 bin adetin üzerinde satış rakamına ulaştı.

2020 adet Doblo özel serisi üreteceğiz. Doblo geçen yılı kendi sınıfında yüzde 20 pazar payı ile kapattı. Özel serisinin ilk 20 adetini satışa çıktığı hafta sattık. Dış tasarımda bronz detaylar, içeride de kokpiti biraz farklılaştırdık.

Doblo Türkiye’nin her kesiminden insana hitap ediyor. Dolayısıyla müşterisi çok çeşitli. Biz Doblo müşterilerimizle de sıklıkla bir araya geliyoruz. İlk sunuşları da fabrikada onlara yaptık, örtüyü beraber açtık. Çok da büyük ilgi gördü. Doblo Türkiye’deki yolculuğuna devam ediyor. Yıllarca Tofaş’ın ürettiği Doblo Fiat markasını temsil etmeye devam edecek.

“Connect Filom” uygulaması devreye girdi!

Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasına iki sene önce başlamıştık. Mobil aplikasyon üzerinden aracınızla olan bağlantınızı, dolayısıyla marka ile olan bağlantınızı, aracınız yanınızda olmadığında sağladığımız bir sistem yarattık. Fiat Yol Arkadaşım uygulamasına iki sene boyunca eklemeler de yaptık. Bunlardan en önemlisi de ambulans hizmeti oldu. Bildiğimiz kadarıyla bu; şu ana kadar Türkiye’de tek. Bir kaza anında Fiat İlgi Merkezi’ne gelen sinyallerle araç sahibi aranıyor, bu aramaya karşılık vermiyorsa otomatik olarak ambulans yönlendiriliyor. Bu uygulamalara devam edeceğiz.

Nisan ayına kadar Fiat Yol Arkadaşım Connect’te yeni uygulamaları devreye alacağız. Yine şu ana kadar yapılanlardan farklı işler olacak. Üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi “Connect Filom” uygulaması. Mevcut filo yönetim uygulamalarında genelde aracın konumu ve rotası gibi bilgiler verilir. Yer yer yakıt tüketim bilgisini kapsayan veriler üreten sistemler de olduğunu biliyoruz. Biz bunu daha ileriye taşıdık. Özellikle filo müşterilerimizle, kullanıcılarla çalıştık, firmaların operasyon yönetimine destek verecek alt yapıyı ekranlarına kadar birlikte yaptık. Connect Filom’un satışına da başladık. Tüm filodaki araçların kullanım puanlarını belirliyoruz. Kullanıcıların bir değerlendirmesini yapıyoruz. Buna göre iyileşmesi gereken alanları tespit ediyoruz. Aynı zamanda operatif süreçlerini bir nevi taşeron gibi üzerlerinden alabiliyoruz. Bu uygulamayla ilgili de müşteri ihtiyaçlarına göre müşteri deneyim ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Fiat Yol Arkadaşım Connect’in yeni sürümü Nisan’da

Nisan ayından itibaren Fiat Yol Arkadaşım Connect’in yeni sürümü de devrede olacak. Ambulans, yol yardım uygulamasını kullandık. Bu uygulamayla, bir kaza anında araçtaki hava yastıklarının açılması, darbe emici noktalardaki sensörlerden gelen sinyaller gibi veriler yardımıyla ilgi merkezimize anında uyarı bilgisi geliyor ve acil yardım çağrısı oluşuyor. Bu durumda Fiat İlgi Merkezimiz kullanıcıyı arıyor. Telefona cevap vermezse hemen ambulans yönlendiriyoruz. Bugüne kadar bu kapsamda 11 kez ambulans yönlendirmesi yaptık. Bunlardan 3’ünde ambulans ile müdahele yapıldı ve hastaneye sevk yapıldı. Çok şükür, herhangi bir yaşam kaybı olmadı. Bazen kaza anında panikle de telefonun açılmaması durumu oluyor. Bu hizmete devam edeceğiz.  Bir hayat için değer.

Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasını Egea, Doblo, Fiorino ve Ducato modelimizde de devreye aldık. 500 Ailesi de planlarımızda.

İkinci araç değerleme modülü çok büyük ilgi gördü

Diğer hizmetlerle de müşterilerimizin Fiat markasıyla olan deneyimlerini iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu süreç satış öncesinden başlıyor. Mobil uygulamalardan özellikle; Fiat markasının web sitesine girip, mesai saatleri içerisinde direk bir satış danışmanıyla görüntülü ya da sesli görüşme yapabiliyorsunuz. Hızlı Servis uygulamasıyla özellikle büyük şehirlerde randevulu hizmetlerde bir saat içerisinde araçları hızlı bakımdan geçiriyoruz. Yedek araç uygulamasına ilk kez biz başladık. Fiat servislerinde bir günden uzun süren mekanik bakımlarda yedek araç hizmeti vermeye devam ediyoruz. İkinci araç değerleme modülünü de geçen yıl Ekim ayında devreye aldık. Çok büyük bir ilgi gördük. Ayda 7-8 bin civarında web sitemiz üzerinden talep geliyor. Bu sadece Fiat marka araçlar için değil, birçok araç değerlendirmesi talep ediliyor. Eğer arzu ediyorsanız tüketici olarak bayimizden yüz yüze görüşme talebi yapabiliyor ve randevu alarak aracınızın tam ekspertizini bayilerimizde yaptırabiliyorsunuz. Aracınızın değerlemesi bayimizde yapıldıktan sonra sıfır bir Fiat otomobil ya da ikinci el stoğumuzdan bir araç satın alabilirsiniz. Bunlara ilaveten herhangi bir yeni araç satın almadan da ikinci el değerlemesi yapılan aracı bedelini ödeyerek satın alma alternatifini de sunmak istiyoruz. Bunun da deneme çalışmalarına başladık. Müşterilerimizin Fiat markası ile deneyimlerini iyileştirmek için geliştirdiğimiz farklı uygulamalarla geçen yıl “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü”nü aldık. Bunu devam ettirmek istiyoruz.

Yeni 500X SUV

Aslında yeni 500X’in tanıtımını geçen senenin sonuna doğru yapmayı düşünmüştük. Geçen sene özellikle belirsiz, sene başında pazarla ilgili beklentilerin çok net olmadığı bir ortam olması nedeniyle bu süreci uzattık. 2020 model 500X’in siparişini verdik. İlk araçlarımız şu anda Kars’ta.

Türkiye’de SUV segmenti büyüyor

Fiat 500X SUV, ilk olarak 2014 yılında lanse edildi ve bugüne kadar 100’den fazla ülkede 500 binden fazla adet satış gerçekleşti. SUV sınıfı Avrupa da çok büyük ve en hızlı büyüyen segment. Bugün toplam satışların yüzde 12’sine, 13’lere ulaşmış durumda. O yüzden çok fazla yeni model var. Fiat 500X bu sınıfa ilk giren modellerden bir tanesi. Türkiye’de SUV segmenti büyüyen bir segment. Özellikle 2019 son aylarda, pazarda 4.6 toplam pay aldı. Son aylarda ise yüzde  8’lere varan ağırlığı var.

Fiat markası olarak segmente yönelik  hedeflerimiz, pazar payına göre değişiklik arz ediyor. Toplam 3 bin adetlik Fiat 500 Ailesi satışı öngörüyoruz. Bu adedin en az yarısının Fiat 500X olmasını hedefliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yeni Neslin Süper Spor Otomobili MC20, Maserati Markası İçin Yeni Bir Dönemin Başlangıcını İşaret Ediyor!...
Z’nin uzun geçmişindeki stil özelliklerini tek, temiz ve modern bir pakette harmanlıyor. Ve şık kaportanın altında önde çift...
4. nesil Tucson hibrit motorlu olacak. Sensuous Sportiness ( Duygusal Sportif) mottosu ile daha kaslı...
Golf sekizinci nesil resmen vagonu oluyor adında, varyantları Golf Varyant ve Golf Alltrack . Varyant, Sportwagen’e eşdeğer.  Bir şirket sözcüsü bize...
517 mil, 1.080 hp ve geniş iç hacim Lucid, geniş, fütüristik bir kabine ek olarak, Air’in...
WRC’nin Türkiye ayağını Toyota Gazoo ekibi kazandı. Podyumda 2. ve 3’lük ise, HYUNDAI’lerin oldu. En...
13-14-15 Kasım 2020 tarihlerinde İntercity İstanbul Park’da yapılacak olan Formula 1 yarışının biletleri satışa bu...
2020 Formula 1 sezonunun dokuzuncu yarışında Mercedes-AMG Petronas yine iki pilotuyla birden zirvede yer aldı....
2020 Formula 1 sezonunun yedinci yarışında Mercedes-AMG Petronas yine zirvede yer aldı. Belçika’daki SpaPisti’nde gerçekleştirilen...
Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından Formula 1 9 yıl aradan sonra yeniden Intercity İstanbul Park’ta...