İstanbul’da Trafik Süresinin 3’te 1, Rölantide Bekleyerek Geçiyor!

  • 29 Nisan 2015
  • 1.116 kez görüntülendi.
İstanbul’da Trafik Süresinin 3’te 1, Rölantide Bekleyerek Geçiyor!

İstanbul, Dünyanın“En Rölantili”Trafiğine Sahip İlk 10 Şehrinden Biri Oldu!

Castrol Global Dur-Kalk Endeksine Göre Sürücüler
Trafikte Zamanlarının 3’te 1’ini Rölantide Bekleyerek Geçiriyor!

Dünyanın önde gelen madeni yağ üreticilerinden Castrol ile dünyanın lider navigasyon ve lokasyon bazlı ürün/servis sağlayıcısı TomTom işbirliğiyle düzenlenen Global Dur-Kalk Endeksi kapsamındagerçekleştirilen ek çalışmanınsonuçları açıklandı. Geçtiğimiz yıl yapılan ilk araştırmaya göre sürücü başına yıllık 31 bin adeti aşan dur-kalk ortalamasıyla dünya genelindeki 50 şehir içinde zirvede yer alan ve yeni araştırma kapsamında 32 bin 520 adetlik dur-kalk ortalamasına ulaşarak artık 2. sırada yer alan İstanbul, trafikte rölanti konumunda bekleme konusunda dailk 10 metropol arasında yer aldı.Araştırma kapsamında dünyada rölanti -yani 4 dakikaya kadar 3 km/s’lik hızın altında trafikte ilerleme –konumunda başı çeken ilk üç şehir sırasıyla Bangkok (Tayland), Saint Petersburg (Rusya) ve Guadalajara (Meksika) oldu.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????


Castrol için TomTom tarafından, uydu navigasyon sistemlerindeki bilgiyi kullanarak dünya genelinde 36 ülkedeki araçlar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını içeren ve amacı değişen sürüş koşullarının dünya genelinde araçların motorları üzerinde yarattığı baskıya dikkat çekmek olan “Global Sürüş Endeksi”nin yeni sonuçlarıiçin yapılan çalışmalara dair ek bir araştırma sonucu açıklandı. Buna göre geçtiğimiz yıl sürücü başına yıllık 31 bin 200 adetlik dur-kalk ortalamasıyla dünyada zirvede yer alan ve yeni araştırma kapsamında 32 bin 520 adetlik dur-kalk ortalamasına ulaşarak artık 2. sırada yer alan İstanbul, yeni ek araştırma sonuçlarına göre trafikte rölanti konumunda bekleme konusunda da ilk 10 metropol arasında yer aldı.Araştırma kapsamında dünyada rölanti -yani 4 dakikaya kadar 3 km/s’lik hızın altında trafikte ilerleme-konumunda başı çeken ilk üç şehir sırasıyla Bangkok (Tayland), Saint Petersburg (Rusya) ve Guadalajara (Meksika) oldu. Zirvede yer alan Bangkok şehrinde yaşayan sürücüler trafikte geçirdikleri vaktin % 36’sını rölanti konumunda geçirirken, aynı araştırma kapsamında 10. sırada yer alan İstanbul’da ise sürücüler trafikte vakitlerinin % 28’sini rölanti konumunda bekleyerek geçiriyor.

Castrol ve TomTom işbirliğinde hazırlanan endeks kapsamında özellikle ilk 10’da yer alan şehirlerdeki sürücülerin trafikte geçirdikleri vaktin ortalama 3’te 1’ini rölantide geçirdikleri ortaya çıktı. Castrol Geliştirme Teknolojisti Gareth Bracchi konuyla ilgili olarak “Dur-kalk sürüş daha sık hızlanma ve yavaşlama yapmak demektir; ve aynı zamanda da rölanti sürelerinin uzaması anlamına gelir. Akan trafikteki sürüş koşulları ile kıyasladığımızda rölantide motora %60 daha fazla yük biniyor. İşte bu nedenle dur-kalk sürüşmotorda erken aşınmalara yol açabiliyor” açıklamasını yaptı.

Kerim Kermen
Castrol Türkiye ve Orta Asya Direktörü Kerim Kermen ise trafikte geçen zamanın hem insanların verimliliğini hem de psikolojisini önemli ölçüde etkilediğine dikkat çekerken, trafikteki zamanın 3’te 1’inin rölantide geçmesi ile birlikte insana olduğu kadar motora da önemli bir yük bindiğini vurguladı. Rölanti sürelerininözellikle işe gidiş-dönüş saatlerinde arttığına dikkat çeken Kermen, ”Dünya çapındaki trafik yoğunluğu seviyelerinin artmasıyla sürücülerdoğru motor yağını tercih ederek en azından motorlarını koruyabilir ve rölantinin araçları üzerindeki etkilerini azaltabilirler.

**Rölantinin tanımı: Bir otomobilin çalıştığı ancak saatte üç kilometrenin altında bir hızla ilerlediği ve bunu dört dakika ya da daha az süreyle sürdürdüğü zaman kesitidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Dünya çapında yalnızca 150 tane satılacak Kısa süre önce New York moda şirketi Kith, Ronnie Fieg’in...
3 versiyonla yenilendi, Türkiye fiyatı belli değil daha. Panda, bir dizi küçük tasarım güncellemesinin bir...
Euro fiyatlarını siz hesaplayın ama Türkiye’de sene başında ÖTV ile 250 bin liranın üzerinde satılmaya...
Yüzde 150’lik ÖTV diliminde olan modellerin, vergiler hariç liste fiyatı 458.102 TL olan yeni E...
B Segmentinde Yüksek Performans: İzmitli i20, 1.6 lt turbo motoruyla 204 beygir güç üreterek segmentineheyecan...
2020 Formula 1 sezonunun 11. yarışı EifelGrand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton, Michael...
Premium otomobil üreticisi Lexus; lüks, teknolojik ve sıra dışı tasarıma sahip otomobilleriyle öne çıkarken aynı...
B segmentinin iddialı oyuncularından Hyundai i20, merakla beklenen N versiyonuna kavuşuyor. i20 WRC ralli otomobilinden...
Intercity İstanbul Park’ta 13-14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Formula 1TM DHL Turkish Grand Prix 2020 etkinliği...
13-15 Kasım’daki Formula 1 yarışı SEYİRCİSİZ olacak. İstanbul Valiliği tarafından seyirci girişi yasaklandı. sebep PANDEMİ.