İSTANBUL’da Taksiler Değişiyor

  • 23 Eylül 2014
  • 1.246 kez görüntülendi.
İSTANBUL’da Taksiler Değişiyor

İstanbul taksileri dünya standardına taşınıyor.

İSTAKSİ, New York, Londra gibi dünya şehirlerindeki taksi sistemlerini İstanbul’a getiriyor.
Dünya devi VeriFone’un dünya başkentlerinde uyguladığı sistem şimdi İstanbul’da…
İSTAKSİ Projesi ile İstanbul taksilerinde yepyeni bir dönem başlıyor… Artık taksi yolculukları daha güvenli olacak, yollarda taksi beklemek sona erecek, taksiciler reklam geliriyle ek kazanç elde edecek…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK, İstanbul’daki tüm taksilerin çağrı merkezi ile entegrasyon projesini uygulamaya geçiyor. Konuyla ilgili İstanbul’daki 18 bin taksinin tüm teknolojik donanımı, alt-yapı değişikliği ve hizmetleri için yapılan ihaleyi kazanan, Bir Amerikan teknoloji şirketi olan VeriFone, dünyada 92 şehirde kullanılan taksi sistemini İstanbul’da İSTAKSİ çatısı altında hayata geçirecektir.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSPARK, İstanbul’daki tüm taksilerin “çağrı merkezi ile entegrasyon projesini” uygulamaya alıyor. İSTAKSİ taksi yolculuğunu gerek sürücü gerekse yolcu için bambaşka bir boyuta taşıyor.
Şirket, halen dünyada 92 şehirde kullanılan taksi sistemini İstanbul’da da İSTAKSİ şirketi ve markası ile hayata geçirecek.
İSTAKSİ Projesi’nin sadece yolcular değil, taksici esnafı ve taksiciler için de çığır açacak bir uygulama olduğunu söyleyen İSTAKSİ yetkilileri projenin faydalarını şu şekilde özetliyorlar: Bir dünya kenti olan İstanbul’un dünyanın diğer dev kentlerindeki uygulamalardan birine kavuşması bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. İSTAKSİ projesi ile artık taksiler boş gezmeyecek. Artık hem temsilcilerimiz hem de yolcularımız güvenli bir yolculuk yapacaklar. Ayrıca yollarda taksi beklemeye de artık bir son verilmiş olacak. Yolcularımız istedikleri yöne istedikleri yere, istedikleri zaman taksi bulabilecekler.
PANİK BUTONU İLE HEM TAKSİCİ HEM DE YOLCU GÜVENDE
Tüm sistemin bir taksi çağrı merkezi sistemi ile yönetileceğini belirten İSTAKSİ yetkilileri, böylece taksicilerin yolcu aramaktan dolayı oluşan maliyetlerinin de azalacağının altını çizdiler.
Bu durumun doluluk oranlarına dolayısıyla taksicilerin gelirlerine olumlu yansıyacağını belirten yetkililer, artık ara sokaklarda taksi bulma derdinin son bulacağını belirterek şunları söylediler:
“Taksi yolculuğunu ve taksicilik mesleğini dünya standartlarına taşıyacak olan İSTAKSİ projesi yolcularımız da ulaşmak istedikleri yere en hızlı ve en düşük maliyet ile ulaşacaklar. Bu sistem yolcu ve sürücü güvenliğini zirveyle taşıyor, geniş kapsamlı önlemleri de beraberinde getiriyor. Her araçta hem yolcu hem de taksici bölümünde yer alacak iki ayrı panik butonu, güvenlik sisteminin esasını oluşturacak. İstenmeyen bir durum anında, taksici ya da yolcu kendi panik butonlarını faaliyete alabilecekler. Böylece taksici esnafımızın en büyük sorunu olan taksicilere yönelik saldırılar, gasp ve hırsızlıklar büyük oranda azalacak. En son teknolojik donanıma sahip olacak bu sistemle, her taksi 3G sistemi ile internete bağlanabilecek. Bu sistem zaman içinde en yenilikçi cep telefonu ve tablet uygulamalarına açık olacak.”
ARTIK TAKSİLER DE BİRER TEKNOLOJİ MERKEZİ GİBİ…
İSTAKSİ’nin bir diğer çığır açan yeniliği ise yolcu ve sürücülere güvenli ve konforlu bir ortam sağlamasıdır. Bu yeni teknolojiler sayesinde taksiye binen yolcular güvenli bir ortamda seyahat ederken seyahat rotasını ekranında görebiliyor, taksimetre ücretini önündeki cihazdan okuyabiliyor.
Çağrı merkezleri ile entegre edilen sistem ile yolcular tek bir numara arayarak taksi çağırabiliyor, rezervasyon yapabiliyor, araç modeline kadar tüm detaylar yolcu öğrenebiliyor.
BİR DÜNYA DEVİNİN DENEYİMİ ŞİMDİ İSTAKSİ’DE…
İstanbul’daki 18 bin taksiyi ve günde 600 bin yolcuyu kapsayacak olan İSTAKSİ Projesi, şu an Amerika’da New York, Miami, Boston, Las Vegas, San Francisco gibi 72 şehirdeki taksilerde kullanılan VeriFone teknolojisi ile aynı şekilde Türkiye’de uygulanacaktır. Sistem Amerika dışında Meksika, Kanada, İngiltere, Polonya ve İrlanda’da da 20’den fazla şehirde kullanılıyor.
Bir Amerika Silikon Vadisi şirketi olan VeriFone, taksi projesi AR-GE çalışmalarını California, Londra, New York ve Uruguay’da yapıyor.
Köklü geçmişi ve güçlü AR-GE merkeziyle güvenli ödeme sistemleri sektörünün öncü ve lider kuruluşu olan VeriFone, finans-bankacılık, perakende, hizmet, petrol, kamu, ulaşım ve sağlık sektörleri için güvenli ödeme sistemleri üretimi, satış ve teknik destek hizmeti sunuyor. 1981 yılında Amerika’da kurulan şirket, dünya çapında 110’dan fazla ülkede temsil ediliyor. 40 ülkede 5 binden fazla çalışana sahip olan VeriFone’un dünyadaki cirosu 1.7 milyar dolar.
Türkiye, VeriFone Global için en önemli 4 merkezden biri konumunda. İstanbul’daki VeriFone Türkiye ofisinden Güney Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi yönetiliyor. Halihazırda VeriFone Global 68 ülkenin yönetimini Türk yöneticilerine emanet etmiş durumda.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Tofaş, 225 milyon dolarlık yatırım ve 2 sene süren bir geliştirme ve üretim sürecinden sonra,...
2021 Mitsubishi Eclipse Cross bir stil yenilemesi aldı ve biraz tartışmalı arka tarafı değiştirdi. Aynı zamanda bilgi-eğlence sistemine...
Suzuki’nin Hibrit Atağı Swift’le Başladı! Türkiye’nin En Donanımlı Hibrit Otomobili Swift Hibrit, %20’yi Aşan Yakıt...
Dünya çapında yalnızca 150 tane satılacak Kısa süre önce New York moda şirketi Kith, Ronnie Fieg’in...
3 versiyonla yenilendi, Türkiye fiyatı belli değil daha. Panda, bir dizi küçük tasarım güncellemesinin bir...
2020 Formula 1 sezonunun 12. yarışı Portekiz Grand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton,...
2020 Formula 1 sezonunun 11. yarışı EifelGrand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton, Michael...
Premium otomobil üreticisi Lexus; lüks, teknolojik ve sıra dışı tasarıma sahip otomobilleriyle öne çıkarken aynı...
B segmentinin iddialı oyuncularından Hyundai i20, merakla beklenen N versiyonuna kavuşuyor. i20 WRC ralli otomobilinden...
Intercity İstanbul Park’ta 13-14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Formula 1TM DHL Turkish Grand Prix 2020 etkinliği...