Lokomotif sektörler frene bastı; Otomotiv ise tam gaz devam!

  • 15 Mayıs 2015
  • 1.059 kez görüntülendi.
Lokomotif sektörler frene bastı; Otomotiv ise tam gaz devam!

Kariyer.net İstihdam Endeksi Nisan ayı verileri açıklandı. Lokomotif sektörler düşüşe geçerken Otomotiv ve Perakende son dönemlerdeki yükselişini sürdürdü.

İlanların rekor seviyelere ulaştığı Otomotiv sektöründe; en çok makine ve endüstri mühendisleri istihdam ediliyor. Sağlık ise Anadolu’da hareketlendi; Sağlık sektöründeki ilan sayıları Nisan 2014’e göre Türkiye’nin dört bir yanında %60 civarlarında arttı.
Türkiye’nin en çok tercih edilen insan kaynakları platformu Kariyer.net İstihdam Endeksi Nisan ayı verileri yayınlandı. İstihdam Endeksi verilerine göre Kariyer.net’te Nisan ayında toplam 16.210 yeni iş ilanı yayınlandı. Yaklaşık 57 bin kişiye yeni iş fırsatı doğan Nisan ayında istihdamı en çok artan sektörler Perakende ve Otomotiv oldu.
İstihdam endeksi verilerini değerlendiren Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “İstihdam Endeksi Nisan ayı verilerine göre yeni iş ilanları sayısında geçtiğimiz yılın Nisan ayına oranla %2’lik, Mart 2015’e kıyasla ise %1’lik bir düşüş gözlendi” dedi. Nisan ayında yayınlanan toplam 56.460 iş ilanı, 2014’ün aynı ayına göre aynı seviyelerde seyrederken geçtiğimiz aya göre %1’lik artış gösterdi.
Nisan’da Perakende ve Otomotiv rekor kırdı, Tekstil zirvedeki yerini korudu
Yusuf Azoz, “Nisan ayında başvuru yapılan ilan sayısında bir önceki aya oranla en çok artış görülen ve kendi rekorlarını kıran sektörler Otomotiv ve Perakende oldu. Perakende sektöründe geçen yılın aynı dönemine göre %29, bir önceki aya kıyasla %2 artış görüldü. Nisan ayında en çok başvuru alan iş ilanının yayınlandığı bir diğer sektör Otomotiv oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre %17 artış yaşanan Otomotiv sektörü ilan sayısında Mart 2015’e göre ise %3 artış görüldü” şeklinde konuştu. Otomotiv sektöründeki ilanlar içinde Servis Danışmanı, Üretim Mühendisi, Proje Mühendisi, Kalite Mühendisi, Hasar Danışmanı ve Mekanik Teknisyeni pozisyonları öne çıktı. Azoz, Otomotiv sektöründe çalışanların %24’ünün Makine Mühendisliği, %11’inin Endüstri Mühendisliği bölümlerinden, %9’ünün ise Otomotiv alanındaki meslek yüksekokullarından mezun olan adaylardan oluştuğuna değindi.
Diğer sektörlerde başvuru alan iş ilanlarına ilişkin rakamlara da değinen Azoz, Nisan ayında Tekstil sektöründen 5.835, Yapı sektöründen 5.273, Üretim sektöründen 4.619, Hizmet sektöründen 4.173, Bilişim sektöründen 3.972, Sağlık sektöründen ise 3.935, Turizm sektöründen ise 3.904 ilan geldiğini belirtti.
Stajyer alımı hızlandı
İstihdam endeksi verilerine göre Nisan ayında en çok satış temsilcisi pozisyonuna ihtiyaç duyuldu. Satış Temsilcisi pozisyonu için Nisan ayında toplam 8.347 iş ilanı yayınlandı. Yine en çok ihtiyaç duyulan pozisyonlardan Mühendislik için toplam 5.415 iş ilanı yayınlandı. Nisan ayında diğer pozisyonlar ise iş ilanı rakamlarına göre Muhasebe Elemanı (2.364), Teknisyen (1.150), Satış Müdürü (1.071), Mağaza Müdürü (1.030), Tekniker (944) şeklinde sıralandı. Yaz döneminin yaklaşmasıyla artan stajyer alımlarına paralel olarak 671 ilan ile stajyer pozisyonu da en çok ilan yayınlanan ilk 10 pozisyon içinde yerini aldı.
Sağlık sektörü Anadolu’da hareketlendi
En çok iş fırsatının yaratıldığı iller sıralamasında ilk sırada yer alan İstanbul’da Avrupa yakası (21.342) ve Asya (16.945) yakasında toplam 38.287 iş ilanı yayınlandı. Diğer illerden gelen yeni iş ilanları sayıları ise şöyle oldu: “Ankara (6.347), İzmir (4.043), Bursa (3.573), Kocaeli (3.203). Sağlık sektörü ise; Kastamonu (%64), Sinop (%64), Bayburt (%64), Ağrı (%59), Tunceli (%59), Gümüşhane (%58), Burdur (%57), Bitlis (%56), Yozgat (%55) ve Rize’de (%54) geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %60’lar seviyelerinde artış gösterdi. Bu illerde en çok; Tıbbi Satış Mümessili, Hemşire, İş Güvenliği Uzmanı, Tıbbi Tanıtım Sorumlusu, Satış Temsilcisi, İşyeri Hekimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Kadın Doğum Uzmanı pozisyonunda çalışan adaylara iş fırsatı doğdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Mercedes-Maybach’ın SUV segmentine seri olarak üretilen ilk girişi, içerik ve fiyatlandırma açısından ızgarasındaki amblemi yaşıyor. GLS...
Jeep 2020 Yılını Rekorla Kapatacak! Özgürlük, tutku ve macera severlerin ortak noktası Jeep; performans ve...
Mercedes, elektrik teknolojisinin alışılmışın dışında neler yapabileceğini göstermek için bir çift etli portal aksa bir EQC düşürdü . 4×4²...
Heyecan Katmaya Geliyor. Gelişen boyutları, özgün ve dinamik tasarımı ile Hyundai i20 şimdi daha çekici...
Avrupa’nın en çok tercih edilen SUV’u Tiguan yenilenen versiyonu ile showroomlarda yerini aldı. Avrupa’nın bir...
2020 Formula 1 sezonunun 11. yarışı EifelGrand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton, Michael...
Premium otomobil üreticisi Lexus; lüks, teknolojik ve sıra dışı tasarıma sahip otomobilleriyle öne çıkarken aynı...
B segmentinin iddialı oyuncularından Hyundai i20, merakla beklenen N versiyonuna kavuşuyor. i20 WRC ralli otomobilinden...
Intercity İstanbul Park’ta 13-14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Formula 1TM DHL Turkish Grand Prix 2020 etkinliği...
13-15 Kasım’daki Formula 1 yarışı SEYİRCİSİZ olacak. İstanbul Valiliği tarafından seyirci girişi yasaklandı. sebep PANDEMİ.