Mercedes-Benz, EQC 4×4²

  • 13 Ekim 2020
  • 12.591 kez görüntülendi.
Mercedes-Benz, EQC 4×4²

Mercedes, elektrik teknolojisinin alışılmışın dışında neler yapabileceğini göstermek için bir çift etli portal aksa bir EQC düşürdü . 4×4² etiketli konsept, gelecekteki pille çalışan arazi araçlarına bir bakış niteliğinde .

EQC’nin alt gövdesi ile zemin arasına inç eklemek, yaklaşma ve uzaklaşma açılarını da sırasıyla 31,8 ve 33 dereceye çıkarır. Mercedes işaret değiştirilmemiş bir G sınıfı iki yönde 28 derecelik açılarla başa çıkabilirim, ama onun değerinde sırasıyla 51.6 ve 47.4, figürleri övünen 4×4² G550 dikkat çekti.

Mercedes , aile dostu soft-roader’ını yüksek teknoloji ürünü bir canavar kamyona dönüştürdükten sonra dikkatini sese çevirdi. Markaya göre, yerleşik akustik üretim yazılımı, etkileşimli, duygusallaştırıcı bir sürüş sesi yayarken sürücüye sistem kullanılabilirliği ve araç park etme hakkında geri bildirim vermek için farklı parametreleri (gaz pedalının konumu ve aracın hızı dahil) analiz ediyor. Bir yayaysanız, farlara entegre edilmiş harici hoparlörlerden yayılan gürültü sayesinde geldiğini duyabileceksiniz.

Mühendisler, EQC’nin güç aktarma sisteminde büyük değişiklikler yapmış gibi görünmüyor. Durum buysa, 4×4², 402 beygir gücü ve 561 pound-feet anlık tork birleşik bir çıktı üretmek için 80 kilovat saatlik lityum iyon pil paketinden elektrik çeken bir çift elektrik motoruyla çalıştırılır. Portal aksların (standart akslardan daha ağır) ve kalın Cooper Zeon lastiklerinin, modelin Çevre Koruma Dairesi ( EPA ) tarafından 220 mil olarak derecelendirilen sürüş menzilini nasıl etkilediğini tam olarak bilmiyoruz .

Mercedes-Benz, EQC 4×4²’yi bir üretim modeline dönüştürme planlarını açıklamadı ve geçmiş projelerine bakmak bu konuya pek ışık tutmuyor. Bir yandan, 2015 yılında tanıtılan G500 4×4² konseptini şimdiye kadar kullandığımız en çılgın fabrikada üretilmiş arazi araçlarından birine dönüştürdü ve son casus fotoğrafları , ikinci nesil modelin er ya da geç aynı muameleyi alacağını gösteriyor. Öte yandan, otomobil üreticisinin mühendislerinden Jürgen Eberle tarafından 2017 yılında üretilen E-Serisi All-Terrain 4×4² , tek seferlik bir model olarak kaldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Hyundai, performanslı N model serisine Yeni Elantra ile devam ediyor. Üstün bir sürüşe sahip olan...
Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, 19 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen dijital lansman ile tüm dünyaya tanıtıldı. ‘Lüks’...
İlk bakışta Porsche’ye benzese de, 228 beygir gücüyle ortaya çıktı Kağıt üzerinde, 2022 BRZ selefinin...
211.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Daha dinamik dış tasarım, iç mekânda üst segmentlere yaklaşan...
Bu yılın başında şarjlı hibrit (PHEV) Transit Custom’ı devreye alan Ford Otosan, şimdi de Avrupa...
Suzuki Ecstar Takımı’ndan Joan Mir 2020 MotoGP Dünya Şampiyonu Oldu! Suzuki Ecstar takımının İspanyol pilotu...
Yazık çok yazık. Çok başarılı bir organizasyona imza at, ama işin sonundaki yapılan işgüzarlıkla berbat...
7. kez Dünya Şampiyonu oldu 2020 Formula 1 sezonunun 14. yarışı olanTürkiye Grand Prix’sini Mercedes-AMG...
  F1 Pilotu Lewis Hamilton İstanbul’da 7’nci Dubleyi Hedefliyor! Dünyanın önde gelen petrol şirketlerinden birisi...
Mercedes-AMG Petronas Formula 1 Takımı 9 yıl aradan sonra Türkiye’de 2020 Formula 1 sezonunun 14....