MERCEDES’e ŞOK

  • 13 Şubat 2015
  • 1.214 kez görüntülendi.
MERCEDES’e ŞOK

Mercedes Benz’in ticari araçlarıyla ilgili vergi kaybı incelemesi üzerine, Bakanlığın firmanın onay belgelerini bir süre iptal ettiği ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü firma Mercedes Benz’in ticari araçlarıyla ilgili vergi kaybı incelemesi üzerine, Bakanlığın firmanın onay belgelerini bir süre iptal ettiği ortaya çıktı.

Alına bilgilere göre, firmanın vergi incelemesine tabi tutulmasıyla ilgili süreç şöyle gelişti: Mercedes- Benz’in Vitro/Viano ve Sprinter marka ticari tanımlı araçların yurda girişi sırasında, araçların Avrupa’da farklı kategorilerde değerlendirilmesi nedeniyle, Türkiye’deki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nedeniyle, vergi kaybı yaşandığına ilişkin 3 Mayıs 2012’de inceleme başlatıldı.

ONAY BELGELERİ GERİ ÇEKİLDİ

İncelemeyi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişi Mehmet Usta yaptı. 11 Haziran 2014’te sonlanan inceleme doğrultusunda hazırlanan rapor bakanlığa gönderildi. Raporda, “M1 kategorisindeki bir aracın, N1 kategorisindeki bir araca ait Tip Onay Belgesi ile ithal/tescil edildiği tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı. Bakanlık rapor neticesinde, firmayla ilgili, araçların vergilendirilmesinde “kayıp” oluştuğu gerekçesiyle, firmanın “Tip onay belgeleri” geri çekilmesine karar verdi.

MERCEDES İTİRAZI ETTİ, BAKANLIK KARARI GERİ ALIDI

Ticari araçların ülkeye girişiyle ilgili Bakanlığın onay belgelerini geri çekmesi Mercedes’i harekete geçirdi. Mercedes- Benz Türk A.Ş. geri çekme kararına 25 Eylül’de itiraz etti.

İtiraz sonucunda Bakanlık Genel Müdürlüğü, tüm konuların teknik açıdan incelenmesi için beş kişilik bir komisyon oluşturdu. Komisyon, 1 Ekim 2014’te firmayla ilgili inceleme yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Ancak, komisyon karar vermeden, Bakanlık, “Tip onay belgeleri yeni bir değerlendirme yapılıncaya kadar geri çekme kararının iptal edilmesine” karar verdi. Bakanlık daha sonra, araçların “güvenlik” yönünden değerlendirilmesi amacıyla bir test kuruluşunda incelemeye tabi tutulmasına, inceleme sonucundaki rapora göre konunun yeniden ele alınmasına karar verdi.
Aysun Yazıcı/Taraf

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
“DURMAK NEDEN” mottosu ile basının karşısına çıkan yeni TOYOTA Yaris, piyasaya 209.100 lira ile 336.300...
Hyundai, performanslı N model serisine Yeni Elantra ile devam ediyor. Üstün bir sürüşe sahip olan...
Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, 19 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen dijital lansman ile tüm dünyaya tanıtıldı. ‘Lüks’...
İlk bakışta Porsche’ye benzese de, 228 beygir gücüyle ortaya çıktı Kağıt üzerinde, 2022 BRZ selefinin...
211.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Daha dinamik dış tasarım, iç mekânda üst segmentlere yaklaşan...
Yarış dünyasına yeni nesil süper spor otomobili MC20 ile dönmeye hazırlanan Maserati, geleceğini köklerindeki yarışçı...
Suzuki Ecstar Takımı’ndan Joan Mir 2020 MotoGP Dünya Şampiyonu Oldu! Suzuki Ecstar takımının İspanyol pilotu...
Yazık çok yazık. Çok başarılı bir organizasyona imza at, ama işin sonundaki yapılan işgüzarlıkla berbat...
7. kez Dünya Şampiyonu oldu 2020 Formula 1 sezonunun 14. yarışı olanTürkiye Grand Prix’sini Mercedes-AMG...
  F1 Pilotu Lewis Hamilton İstanbul’da 7’nci Dubleyi Hedefliyor! Dünyanın önde gelen petrol şirketlerinden birisi...