MICHELIN SÜRÜCÜLERİ UYARIYOR

  • 30 Aralık 2014
  • 1.109 kez görüntülendi.
MICHELIN SÜRÜCÜLERİ UYARIYOR

KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Türkiye’de genelinde etkisini göstermeye başlayan kar yağışları ile birlikte trafikte güvenli sürüş çok daha önemli hale geldi. Havanın soğuması, kar yağışları ve buzlanma tehlikesinin bir arada yaşandığı bu günlerde, sürücülerin her zamankinden daha dikkatli olmaları gerekiyor. Dünyanın en büyük lastik üreticileri arasında yer alan Michelin ise sürücülere kış aylarında araç kullanımına ilişkin şu ipuçlarını veriyor;
Michelin’den ‘kar-kış’ önerileri
• Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyir edin. Kışın lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşük oluyor.
• Kış lastikler yola daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürmektedir.
• Otomobilinizi donatacağınız kış lastiklerinin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin.
• Aracınızın lastik hava basıncını kış mevsimi şartlarına uygun olarak ayarlayın. Hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına özen gösterin.
• Güvenliğiniz için, orijinal dış çapa mümkün olduğunca uygun ebatlar seçin. En iyi sürüş kalitesini devam ettirmek için jant genişliğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu kararı vermeden önce bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.
• Arıza durumunda, otoyol kenarlarındaki ‘Acil durak’ alalarına gidin ve mümkün olduğunca sağa park ederek dörtlü flaşörlerinizi yakın.
• Akü kontrolünüzü yapın ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın.
• Silecek suyunuzun cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyan alkol içermeyen bir silecek sıvısı olmasına özen gösterin.
• Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyir etmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat edin.
• Yola çıkmadan önce çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirildiğinden emin olun ve güvenli şekilde bağlandığını kontrol edin.

Alpin 5 ile maksimum güvenlik, maksimum performans
Michelin’in yeni kış lastiği Alpin 5, karla kaplı zeminin yanı sıra ıslak ve kuru zeminde de sağladığı yol tutuşu ve çekiş gücüyle sürücülere maksimum performans sağlıyor.
Yeni Alpin 5, üzerindeki sırt deseni zemindeki karın lastik tarafından daha iyi kavranması ve kızaklamaya karşı direnç sağlayan “krayemer” etkisi ile eski jenerasyondan ayrılıyor. Diş derinliği, çok yönlü lastik tasarımı ve daha fazla sayıda sırt bloğu ve kanalları sayesinde eski jenerasyondan yüzde 17 daha fazla kavrama oranına sahip Alpin 5, karlı zemin üzerinde iz oluşturarak, ıslak zeminde ise lateral kanalları sayesinde suyu boşaltarak, kızaklamaya karşı direnç geliştiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Tofaş, 225 milyon dolarlık yatırım ve 2 sene süren bir geliştirme ve üretim sürecinden sonra,...
2021 Mitsubishi Eclipse Cross bir stil yenilemesi aldı ve biraz tartışmalı arka tarafı değiştirdi. Aynı zamanda bilgi-eğlence sistemine...
Suzuki’nin Hibrit Atağı Swift’le Başladı! Türkiye’nin En Donanımlı Hibrit Otomobili Swift Hibrit, %20’yi Aşan Yakıt...
Dünya çapında yalnızca 150 tane satılacak Kısa süre önce New York moda şirketi Kith, Ronnie Fieg’in...
2020 Formula 1 sezonunun 12. yarışı Portekiz Grand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton,...
2020 Formula 1 sezonunun 11. yarışı EifelGrand Prix’sini kazanan Mercedes-AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton, Michael...
Premium otomobil üreticisi Lexus; lüks, teknolojik ve sıra dışı tasarıma sahip otomobilleriyle öne çıkarken aynı...
B segmentinin iddialı oyuncularından Hyundai i20, merakla beklenen N versiyonuna kavuşuyor. i20 WRC ralli otomobilinden...