Yeni Corolla Hibrit ile dizel motorlar sonlandı.

  • 02 Temmuz 2019
Yeni Corolla Hibrit ile dizel motorlar sonlandı.

Toyota, yenilediği Corolla modeliyle birlikte hibrit ailesini tamamladı. Corolla’da kullanılan hibrit motorla birlikte dizel otomobil devrine de son veren marka, yeni bir döneme adımını attı. 3.4 litrelik tüketimiyle de dikkat çeken aracın kullanımı da oldukça keyifli.

Tüm dünyada dizel otomobil devrini kapatan Toyota, sonunda Corolla modelini de hibrit motorla buluşturdu. Türkiye’de üretilen ve tüm dünyaya sunulan model için marka aynı zamanda ‘Dünyada hibrit devri başladı’ diyor. Yeni Corolla, akıcı ve dinamik tasarımıyla dikkat çekerken, tampon ve ön alt ızgara tasarımı, kendine has tasarım temasını oluşturmuş. Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise, keskin far dizaynıyla birbirini tamamlayacak şekilde bir araya geldiği de görülüyor. Arka tasarımda da ön taraftaki dinamik tarz devam ediyor. Sedana özgü stop grubu ve farlarla buluşturulan krom detaylar, modelin güçlü duruşunun altını çiziyor. Ön ve arka LED farları yeni modelin anında tanınmasını da sağlamış.

8 İNÇ’LİK DOKUNMATİK EKRAN

Yeni Corolla, genişlik ve ergonomi açısından olduğu kadar, yüksek kaliteye sahip kabini ve gelişmiş teknolojileriyle de dikkat çekiyor. Sedan aynı zamanda 2,700 mm’lik dingil mesafesiyle arkadaki yolculara cömert bir diz mesafesi ve yüksek konfor seviyesi sunuyor. Teknolojik olarak gelişmiş, premium kaliteye sahip kabinde, kablosuz telefon şarjı gibi sayısız konfor özelliği göze çarpıyor. Ortaya konumlandırılan ve kullanımı son derece kolay olan 8 inç’lik dokunmatik ekran, 7 inç’lik çok fonksiyonlu gösterge ve ön cama bilgi yansıtan 10 inç’lik head up display ile birleştiriliyor. Arka kısımda da baş ve diz mesafesi oldukça yeterli. Araçta sunulan kısa yol tuşları kısa bir karıştırmanın ardından oldukça kolaylık sağlıyor. Minik vites topuzu ve kullanılan malzeme ergonomi açısından da sorun oluşturmuyor.

100 KM’DE 3.4 LİTRE

Yeni Corolla, iki farklı motorla satışa sunulacak. Bize konut olan ünite ise oldukça merak edilen hibrit seçenek. Kendi kendini şarj etme özelliğine sahip 122 beygir gücünde olan 1.8 litrelik hibrit ünite, tüketimde de iddialı. 100 kilometre de ortalama 3.4 litrelik tüketim değerine ulaştığı iddia edilen motorda bizim yakaladığımız tüketim ise 5.2 litre oldu. Bununla birlikte sürüş özelliklerine göre günlük kullanımlarda yüzde 50’ye kadar tamamen elektrikli sürüşü de gerçekleştirebiliyor. Hibrit versiyonlarında standart olarak sunulan Toyota Safety Sense teknolojisi, gündüz ve gece yaya algılama özelliğini içeren Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), otomatik yönlendirme desteğini içeren Şerit Takip Sistemi (LDA) ve Otomatik Uzun Huzmeli Farlar (AHB) teknolojilerine de sahip.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
KÜNYE

Genel Yayın Yönetmeni
Babür Gürel
babur@autowritetr.com


Yayın Kurulu
Zeynep Görktürk Gürel
Ali Otyam
Mustafa Şapcı
Erkan Öztürk


Katkıda Bulunanlar
Turgay Fişekçi
Özgür Taçkın
Asena Özkan
Kemalettin Bulamacı


İtalya Temsilcisi
Yiğit Şen
Almanya Temsilcisi
Şeyda Kırali
Polonya Temsilcisi
Öshan Çakar