Reklam
Reklam

Yeni nesil kamyon için 2 milyon 800 bin satır ‘kod’ yazdılar

  • 19 Şubat 2020
  • 2.178 kez görüntülendi.
Yeni nesil kamyon için 2 milyon 800 bin satır ‘kod’ yazdılar

DÜNYA GAZETESİ’nden Vahap MUNYAR’ın yazısı…

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Tuncay Bekiroğlu, geçen yıl ekim ayında ön davetini yaptı:

– İspanya’nın Bilbao kentinde yeni nesil kamyon ve çekicilerimizin tanıtımı olacak. Bizim için önemli olan etkinliği görmenizi isterim. Geçen hafta Tuncay Bekiroğlu, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’deki ekibinden Can Cansu, Serkan Sara, Aydın Yumrukçal, Arzu Arık Özyazıcı, GTC Danışmanlık’ın Başkanı Müge Sevil, Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz’la birlikte Bilbao’ya gittik. Bekiroğlu, tanıtımın gerçekleştiği alana girerken şu noktanın altını çizdi:

– Böyle bir tanıtım 20 yılda bir gerçekleşiyor. MAN’ın da içinde yer aldığı Volkswagen Truck & Bus’ın ayrı yapıya dönüştürülmesiyle kurulan Traton Group’un Başkanı Andreas Renschler’in de tanıtım etkinliğinde verdiği ilk mesaj şu oldu:

– Yeni bir kamyon-çekici nesli 20 yılda bir ortaya çıkıyor. Bugün MAN için önemli bir aşama anlamına geliyor. Ardından ekledi:

– Transport dünyası değişiyor. Akıllı, temiz, güvenli transport öne çıkıyor. MAN Truck & Bus Başkanı Joachim Drees, mevcut kamyon-çekici serisi MAN TGA’nın 2000 yılında tanıtıldığını anımsattı:

– Yeni kamyon ve çekici nesli, eskilerin izinden gitti ama konfor, güvenlik, randıman, güvenilirlik yeni düzeye çıktı. Buna ağ bağlantısı ile dijitalleşmenin üst düzeyi eklendi. Yeni nesil MAN TG serisi için çalışmaların 5 yıl önce başladığını belirtti:

– Yılda 40 binin üzerinde kişisel müşteri araştırması yapıyoruz. MAN TG serisini geliştirirken bu araştırmalardan çıkan verileri temel aldık. 16 ülkeden 300 müşteriyi Münih’e davet ettiklerini vurguladı:

– Yeni nesil kamyon ve çekicimizi geliştiren ekip, 16 ülkeden Münih’te buluşturduğumuz müşterilerden gelen talepleri alıp, strateji belirledi. Buradan inovatif çözümler çıktı. Projeyle ilgili şu verileri paylaştı:

● Proje için toplam 12 milyon çalışma saati harcandı. Bu çalışma süresi, 1300’ün üzerinde yıla denk geliyor.

● Sadece yeni araç tasarımı için 167 bin saat çalışıldı.

● 2 milyon 800 bin satır kod yazıldı.

● 2 bin 100 MAN çalışanı proje için doğrudan çalıştı.

● Pazara sunulma aşamasına kadar 4 milyon kilometrelik test sürüşü yapıldı. Verileri sıraladıktan sonra şu vurguyu yaptı: – Güncellemeler online yapılabilecek. Yeni nesil kamyon için 2 milyon 800 bin satır “kod” yazılması, dijitalleşmenin yaşamın her alanına ne kadar girdiğini, değiştirdiğini, kolaylaştırdığını gösteriyor…

MAN Türkiye’ye ‘Müşteri memnuniyeti’ ödülü

Bilbao’daki yeni nesil kamyonçekicilerin tanıtımı buluşmasında MAN Truck & Bus’ın dünyanın çeşitli ülkelerindeki şirketleri farklı alanlardaki başarılarına göre ödüllendirildi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Tuncay Bekiroğlu da buluşmada ödül için sahneye çıktı. Bekiroğlu, şirketi adına “Müşteri Memnuniyeti” ödülünü aldı. Bekiroğlu, ödülle ilgili şu yorumu yaptı:

– 2019’da iç pazarda kamyon ve otobüs satışlarında ciddi daralma yaşadık. Ankara’da üretilen otobüslerin yüzde 95’i ihraç edildi. İç pazardaki daralma döneminde bile ödül alabilmek bize moral oldu. Bekiroğlu’na yeni nesil MAN TG kamyon-çekici serisinin Türkiye’ye ne zaman geleceğini sordum, yanıtladı: – 2021 yılında Türkiye pazarına sunulmasını planlıyoruz.

Yüzde 8 yakıt tasarrufu sağlıyor

MAN Truck & Bus Başkanı Joachim Drees, Avrupa Birliği’nin (AB) karbon salınımı ile ilgili direktiflerini anımsattı: -Karbondioksit salınımı 2025’e kadar yüzde 15, 2030’a kadar yüzde 30 daha azalacak.

Ardından MAN’ın yeni nesil kamyon-çekicileri TG serisine  değindi:

– Yeni nesil kamyon ve çekicilerde Euro 6’nın önceki versiyonuyla karşılaştırıldığında yüzde 8’lik yakıt tasarrufu söz konusu olacak. Yakıt tasarrufu karbon salınımını da beraberinde aşağı çekecek.

Efes, Rusya’da liderliğe yükseldi

Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “türkrus” adlı internet sitesinde yayınlanan bir haberi gönderdi:

– Efes, Rusya’da liderliğe yükseldi. Vedomosti Gazetesi’nden alıntıyla yayınlanan haberde Rusya bira pazarında 20 yıllık liderliğin değiştiği bilgisi yer aldı:

–  Efes, 1999’dan beri Rusya’da büyük yatırımlara imza attı. Anadolu Grubu ve ortağı AB InBEV’in şirketi AB InBEV Efes, Carlsber Group’un Baltika şirketini 20 yıllık tahtından etti. Haberde “VTB Capital”in pazar verilerine dikkat çekildi:

-Rusya’da AB InBEV’in yüzde 28, Baltika’nın ise yüzde 27 pazar payı var. AB InBEV Efes, Anadolu Grubu’nun Rusya’daki Efes şirketi ile dünya devi bira grubu AB InBEV’in 2018’de Rusya ve Ukrayna’daki şirketlerini birleştirmesiyle kuruldu. Şirketin Moskova’dan Kazan’a ve Novosibirsk’e kadar uzanan farklı 11 kentte fabrikası bulunuyor. Haberi okuyup Özilhan’a sordum:

– Rusya pazarı ve Türkiye pazarındaki durumu karşılaştırır mısınız? Yanıtladı: -Rusya’da 2 milyar litreye yakın bira satışımız var. Türkiye’deki satışlarımız 500 milyon litreyi ancak buluyor. Yani, Rusya pazarı Türkiye’yi 4’e katlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
108.300 liradan başlayan fiyatlarla “Büyük Oyna” Diyen Hyundai Yeni i10 Türkiye’de Satışa Sunuldu. Hyundai Assan,...
Yeni Mercedes-Benz Vito’nun dijital dünya lansmanı gerçekleşti Yaz aylarında satışa çıkacak AIRMATIC havalı süspansiyon, 9G-TRONIC...
Tamamen Yeni ve Elektrikli Fiat 500! Yeni Fiat 500: “Daha iyi bir gelecek yaratmak için...
RS, dinamik performansını şarjlı hibrit güç ünitesinden elde ediyor. 1.4 TSI benzinli motor ve 85...
 Koenigsegg , dört koltuk, iki makas kapısı ve hala saf elektrikli sürüşe izin veren muazzam güçlü bir hibrid güç aktarma...
Nisan’da Bodrum’da olmak ve yarışmak güzeldir diyenler Rally Halikarnassos’ta buluşuyor Motor sporları tutkunlarını buluşturan Rally...
PATA YAMAHA TAKIMINA TRANSFER OLAN TOPRAK RAZGATLIOĞLU SEZONUN İLK YARIŞINI BİRİNCİ BİTİRDİ Dünya Superbike Şampiyonası’nda...
Toyota İsveç Rallisi’nde zaferlerine bir yenisini daha ekleyerek şampiyonada zirveye çıktı… TOYOTA GAZOO Racing, Dünya...
Dünyanın en prestijli otomobil üreticilerinin desteğiyle başarıyı yakalayan Formula E’ye gelecek sezondan itibaren FIA dünya...
Renault F1 Takımı, 2020 Formula 1 FIA Dünya Şampiyonası hedeflerini açıklıyor. Pilotlar Daniel Ricciardo ve...